Jump to content

Armenët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Armenët (Armenisht: հայեր, "hajer" [hɑjɛɾ]) janë një grup etnik amtare në malësi armene. Armenët janë një shumicë absolute në Republikën e Armenisë dhe në Republikën de facto e pavarur Nagorni Karabah. Jashtë Republikës së Armenisë, popullsitë më të mëdha armene sot ekzistojnë në Rusi, Shtetet e Bashkuara, Franca, Gjeorgjia, Iran, Liban dhe Siri. Me përjashtime të Gjeorgjisë, Iranit, Rusisë, edhe ish-shteteve sovjetike, diaspora armene së pranishëm u formua kryesisht si pasojë e gjenocidit armen.[1] Shumica e armenët përmbahen krishterimin, më konkretisht, Kishën armene Apostolike, një kishë jo-Kalqedone, e cila është gjithashtu kisha më e vjetër kombëtare në botë. Krishterimi filloi të përhapet në Armeni së shpejti pas vdekjes së Jezusit, për shkak të përpjekjeve të dy apostujve të tij, Shën Thaddeus dhe Shën Bartolomeu. Në fillim të shekullit të 4-t, Mbretëria e Armenisë u bë vendi i parë të miratojë krishterimin si fe shtetërore.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Richard G. Hovannisian, The Armenian people from ancient to modern times: the fifteenth century to the twentieth century, Volume 2, p. 427, Palgrave Macmillan, 1997.
  2. ^ "Armenia first nation to adopt Christianity as a state religion". Arkivuar nga origjinali më 11 shkurt 2011. Marrë më 28 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)