Jump to content

Siri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Siri
Siri duke u ekzekutuar në iOS 15.
ZhvilluesApple
Versioni i parëtetor 2011, 4; 12 vite më parë (4-10-2011)
Sistemi operativiOS 5 e më tej, macOS Sierra e më tej, tvOS (të gjitha versionet), watchOS (të gjitha versionet), iPadOS
Platforma
Gjuhët e mundshme
Përdoret përNdihmës vetjak inteligjent
Faqja zyrtarewww.apple.com/siri/

Siri është asistenti dixhital që është pjesë e sistemeve operative iOS, iPadOS, watchOS, macOS, tvOS, audioOS dhe visionOSApple Inc. [1] [2] Ai përdor anketat zanore, kontrollin e bazuar në gjeste, gjurmimin e fokusit dhe një ndërfaqe përdoruesi në gjuhë natyrale për t'iu përgjigjur pyetjeve, për të bërë rekomandime dhe për të kryer veprime duke deleguar kërkesa në një grup shërbimesh të internetit. Me përdorim të vazhdueshëm, ai përshtatet me përdorimet, kërkimet dhe preferencat vetjake të gjuhës së përdoruesve, duke kthyer rezultate të personalizuara.

Siri është një degëzim nga një projekt i zhvilluar nga Qendra Ndërkombëtare e Inteligjencës Artificiale SRI . Motori i tij i njohjes së të folurit u sigurua nga Nuance Communications dhe përdor teknologji të përparuara të mësimit të makinerive për të funksionuar. Aktorët e tij origjinalë amerikanë, britanikë dhe australianë regjistruan zërat e tyre përkatës rreth vitit 2005, të pavetëdijshëm për përdorimin e mëvonshëm të regjistrimeve. Siri u lëshua si një aplikacion për iOS në shkurt 2010. Dy muaj më vonë, Apple e bleu atë dhe e integroi në iPhone 4S në lëshimin e tij më 4 tetor 2011, duke hequr aplikacionin e veçantë nga Dyqani i Aplikacioneve iOS. Siri ka qenë që atëherë një pjesë integrale e produkteve të Apple, duke u përshtatur në pajisje të tjera harduerike, duke përfshirë modelet më të reja të iPhone, iPad, iPod Touch, Mac, AirPods, Apple TV dhe HomePod .

  1. ^ "Use Siri on all your Apple devices". support.apple.com. nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Google Assistant beats Alexa, Siri". gadgets.ndtv.com. 19 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)