Gjuha portugeze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjuha portugeze
Flitet në Brazil, Angola, Mozambiku, Portugali, Guinea Bisau, Guineja Ekuatoriale, Timor Lindor, Kepi i Gjelbër, Sao Tome dhe Principe, Makao.
Vendi
Numri i folësve
Renditja
Familja indoevropiane.
- latine
Grupi
Statusi Zyrtar
Gjuhë zyrtar në
Rregullohet nga
Kodet e gjuhës
ISO 639-1
ISO 639-2
SIL


Gjuha portugeze (portugalishtja) është gjuhë Indo-Evropiane e familjes latine. Njëherit është edhe gjuhë zyrtare në Portugali si dhe flitet në disa nga ish kolonitë portugeze.

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]