Gadishulli Iberik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gadishulli Iberik është pjesë periferike e Evropës Jugore.

Pamje nga sateliti

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse i rrethuar nga uaktit e ndikimit, bëhet gërshetimi kulturave të dy kontinenteve. Gadishullin Iberik përmban tre shtete: Spanjën, Portugalinë dhe Andorrën si dhe Territorin e Kurorës Britanike Gjibraltar.

Klima E gadishullit Iberik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malet Pirineje

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]