Lumi i Ebros

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ebroja në Zaragozë

Ebroja (spanjisht dhe portugalisht Ebro; katalanisht Ebre, latinisht Iberus, baskisht Ibar, çfarë domethënë "luginë, luginë lumi") është një lum i gjatë në verilindje të Spanjës. Me rreth 925 kilometra ai është lumi i dytë sipas gjatësisë në gadishullin Pirinej (pas lumit Tajo). Zona ujëmbledhëse numëron 83.093 kilometra katrorë. Qyteti më i madh gjatë lumit është ZaragozaAragoni.[1]

Ebroja rrjedhë në Detin Mesdhe në mes të qyteteve të Barcelonës dhe Valenciës.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Ebro – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The River Ebro" (në anglisht). Iberianature.com. Marrë më 2015-04-06.