Zaragoza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zaragoza
Monumentet historike më të famshme të Zaragozës: kisha Basílica del Pilar, ura Puente de Piedra dhe lumi Ebro
Monumentet historike më të famshme të Zaragozës: kisha Basílica del Pilar, ura Puente de Piedra dhe lumi Ebro
Popullsia
 • Gjithsej674.725[1]
Faqja zyrtarewww.zaragoza.es

Zaragoza ose Saragoza (katalanisht Saragossa) është kryeqyteti i komunitetit autonom të Aragonisë. Ajo gjendet në rrjedhjen të mesëm të lumit Ebro, afërsisht në mes të Aragonisë dhe në 200 metra lartësi.

Monumenti historik më i famshëm i Zaragozës është kisha Basílica del Pilar. Në Zaragozë u zhvillua Expo 2008.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zaragoza u themelua ndërmjet viteve 24 dhe 12 p.e.s. nga romakët si Colonia Caesaraugusta. Nga ky emër latin është marrë edhe emri arab Saraqusṭa, nga i cili rrjedh për së fundmi emri i soçëm në gjuhën spanjolle Zaragoza. Në shekullin e tetë qyteti ishte pjesë e Kalifatit të Kordobës.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Popullata në Zaragozë (spanjisht), e kërkuar për herë të fundit më 1 maj 2012

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]