Jump to content

Portorikoja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Puerto Rico
Emblema - Portorikoja
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Joannes Est Nomen Eius
Vendndodhja - Portorikoja
Vendndodhja - Portorikoja

Portoriko ( spanjisht : "Estado Libre Asociado de Puerto Rico"), është një territor gjysëm-autonomShtetet e Bashkuara, i cili gjindet në Karaibet verilindore, në lindje të Republikës Domenikane dhe perëndim të Ishujve të Virgjër. Territori përbëhet nga një arkipelag i cili përfshin ishullin kryesor të Portorikos dhe një numër ishujsh të vegjël, nga të cilët më t1% mëdhenjtë janë Vieques, Culebra, dhe Mona.