Ishujt Cayman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of the United Kingdom.svg
Cayman Islands
Flag of the Cayman Islands.svg Emblema - Ishujt Cayman
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: "He hath founded it upon the seas"
Vendndodhja - Ishujt Cayman

Ishujt Cayman janë një Territor Britanik përtej detit që gjenden në Detin Karaib, vendi përbëhet nga këta ishuj : Grand Cayman, Cayman Brac, dhe Little Cayman.


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Historia e Ishujve Cayman.


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Gjeografia e Ishujve Cayman.