Gjuha angleze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gjuha Angleze)
Jump to navigation Jump to search
Anglisht
Shqiptimi /ˈɪŋɡlɪʃ/
Flitet në ShBA, Britania e Madhe, Australia, Kanadaja, Zelanda e Re
Rajoni Gjithë bota
Folësit
Përgjithshëm 600–700 milion
Rënditja
Taksonomia
Familja gjuhësore Gjuhët indo-evropiane
 •  Gjuhët gjermanike
 •   Gjuhët gjermanike perëndimore
 •    Gjuhët anglo-frisiane
 •     Gjuhët anglike
 •      Gjuha angleze
Shkrimi Alfabeti anglez (nga Alfabeti latin)
Kodet e klasifikimit
ISO 639-1 en
ISO 639-2 eng
ISO 639-3 eng
Glottolog stan1293
Linguasphere 52-ABA
Countries with English as Official Language.png
Shtetet e botës ku anglishtja është gjuhë zyrtare

Gjuha angleze apo Anglishtja (anglisht English language) është gjuhë e përmasave botërore si dhe gjuha dominuese në Britaninë e Madhe, Shtetet e Bashkuara, Kanada, Irlandë, Australi, Zelandën e Re e një numër vendesh tjera. Përgjithësisht përdoret si gjuhë e dytë dhe si gjuhë zyrtare në shumë shtete të botës. Është gjuha që mësohet dhe kuptohet më së shumti në botë, shpesh e njohur me epitetin “gjuha e tregtisë, arsimit, shkencës dhe diplomacisë”.

Anglishtja i takon familjes së gjuhëve indo-evropiane dhe degës së gjuhëve gjermanike. Rrjedh nga gjuha e vjetër e anglo-saksonëve, paraardhësve të anglezëve, që u dyndën në Gadishullin Britanik në mesjetën e hershme. Mirëpo gjatë historisë është ndikuar nga një numër i madh i fjalëve latine e frënge dhe është thjeshtuar në gramatikë duke dalluar nga gjuhët e tjera gjermanike që flitet në Evropën kontinentale.

Harta e botës me vendet ku gjuha angleze ose creole anglisht është gjuhë zyrtare (de jure dhe de facto) kanë shënuar me ngjyrën blu.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mesojme Anglisht