Bermuda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bermuda
Emblema - Bermuda
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: "Quo Fata Ferunt"
Vendndodhja - Bermuda
Vendndodhja - Bermuda


Bermuda (zyrtarisht, Ishujt e Bermudës ose Ishujt Somers) është një territor britanik përtej detitOqeanin Atlantik të Veriut. Ndodhet pranë bregdetit lindor të Shteteve të Bashkuara, rreth 1770 km në verilindje të Miamit, Florida, dhe 1350 km në jug të Halifax, Nova Scotia, Kanadë. Bermuda është territori britanik përtej detit më i vjetër dhe më i populluar, anglezët u vendosën aty një shekull para se Akti i Unionit të krijonte Britaninë e Madhe.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trekëndëshi i Bermudës