Shën Martini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of the Netherlands.svg Flag of France.svg
Saint Martin
LocationSaint-Martin.PNG
Vendndodhja - Shën Martini

Shën Martini është një ishull tropikal në Karaibet verilindore, rreth 300 km në lindje të Portorikos. Ishulli ndahet mes Francës dhe Antileve Holandeze (pjesë e Mbretërisë Holandeze).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Historia e Shën Martinit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Gjeografia e Shën Martinit.