Jump to content

Shën Vincenti dhe Grenadinet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Saint Vincent and the Grenadines
Emblema - Shën Vincenti dhe Grenadinet
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Pax et justitia
Lat.: (Paqe dhe drejtësi)
Vendndodhja - Shën Vincenti dhe Grenadinet
Vendndodhja - Shën Vincenti dhe Grenadinet

Përshkrim i përgjithshëm i shtetit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Historia e Shën Vincenti dhe Grenadinet

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Sistemi shtetror

Njësit administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Njësit administrative

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Gjeografia e Shën Vincenti të Grenadines

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Ekonomia e Shën Vincenti të Grenadines

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Demografia e Shën Vincenti të Grenadines

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor Kultura e Shën Vincenti të Grenadines
   * Telekomunikacioni
   * Transporti
   * Ushtria
   * Pushime

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Shën Vincenti dhe Grenadinet – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Shën Vincenti dhe Grenadinet – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
  • Qeveria  :
  • Kryetari  :
  • Parlamenti  :
  • Ministria  :