Aruba

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 12°08′V 69°35′P / 12.13°V 69.58°P / 12.13; -69.58

Aruba
Flag of Aruba.svg Emblema - Aruba
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Një ishull krenar
Vendndodhja - Aruba

Aruba është një ishull në Antilet Lesser në jug të Detit të Karaibeve dhe në veri të Gadishullit Paraguaná, Falcón State dhe Venezuela. Aruba është një shtet brenda Mbretërisë Holandeze, ajo nuk ka ndarje administrative. Për dallim nga vendet tjera të Karaibeve, Aruba ka një klimë të thatë dhe sipërfaqe të dominuar nga kaktusët. Kjo klimë ka ndihmuar turizmini për shkak se turistët mund të gjejnë klimë të ngrohtë dhe me diell.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Historia e Arubës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Gjeografia e Arubës.