Anguilla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anguilla
Emblema - Anguilla
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: "Strength and Endurance"
Fuqi dhe Durim
Vendndodhja - Anguilla
Vendndodhja - Anguilla

Anguilla është një Territor Britanik përtej DetitKaraibe, një ndër më verioret nga Ishujt LeewardAntilet Lesser. Anguilla përbëhet nga ishulli kryesor i vetë Anguillas, rreth 26 km i gjatë dhe 5 km i gjërë, së bashku me një numër ishujsh shumë më të vegjël. Kryeqyteti i ishullit është The Valley. Sipërfaqja totale tokësore e këtij ishulli është 102 km², me një popullatë prej rreth 13,500 (2006 est.).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]