Jump to content

Republika Dominikane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
República Dominicana
Emblema - Republika Dominikane
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Dios, Patria, Libertad
(spa.: Zoti, Toka e etërve, Liria)
Vendndodhja - Republika Dominikane
Vendndodhja - Republika Dominikane
Shtrirja e R. Dominikane

Republika Dominikane (spanjo. República Dominicana), e njohur edhe si Quisqueya nga vendasit, është shtet në Karibe, e vendosur me dy të tretat në lindje të ishullit Hispanjol, në të cilën kufizohet me Haitin. Hispanjol është ishulli i dytë për nga madhësia në Antilet e Mëdha dhe shtrihet në lindje të Kubës dhe Xhamajkës , dhë në perëndim të Puerto Rikos. Kryeqytet i Republikës Dominikane është Santo Domingo.

Artikulli kryesor Historia e Republikës Domenikane

Ujdhesën Hispaniola e ka zbuluar Kristofor Kolumbo në vitin 1492. Populli Arawak, i cili e ka banuar këtë ujdhesë, shpejt është zhdukë. Nga viti 1503 spanjollët në ujdhesë sollën robërit zezak. Francezët dhe Spanjollët në vitin 1697 e kan nda ujdhesën. Në vitin 1795 Spanja hoqi dorë nga pjsa e vet e ujdhesës. Gjat peiudhës 1822-1844 i ntërë ishulli Hispaniol u bashku nën udhëheqjen e Jean Pierre Boyer. Në vitin 1844 Republika Dominikane, në të cilën mulatët ishin në shumicë, përssëri u nda. Gjat periudhës 1930-1961, sundoi në mënyrë diktatoriale Rafael Leonidas Trujillo, deri sa u vra nga nji atentat. Në vitin 1965 SHBA me intervenim ushtarak penguan që kryetari Juan Bosch Gavino të sundoj. Rezultat i përzierjes së SHBA-ve ishte sundimi dictatorial i Joaquina Vidella Balaguere,nga viti 1966-1978.

Artikulli kryesor Sistemi shtetror

Njësit administrative

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Artikulli kryesor Njësit administrative
Artikulli kryesor Gjeografia e Republikës Domenikane
Artikulli kryesor Ekonomia e Republikës Domenikane
Artikulli kryesor Demografia e Republikës Domenikane

Gjat viteve 1960-ta numër i madh i popullsisë ka migruar në SHBA. Dominikanët në SHBA, nga të gjitha pakicat nga Amerika Lrine përbëjnë numrin më të madh.

Struktura moshore:

0-14 vite: 34% (m. 1,486,902; f 1,422,977)

15-64 vite: 61% (m. 2,609,934; f. 2,518,330)

65 e më tepër: 5% (m. 192,254; f 212,136) (2000, vlerësim.)

shtimi natyror:1.64% (2000, vlerësim)

Artikulli kryesor Kultura e Republikës Domenikane

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Republika Dominikane – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Republika Dominikane – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
  • Qeveria :
  • Kryetari :
  • Parlamenti :
  • Ministria :Stampa:AmerVeri-Gjeo-Cung