Panamaja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Republika e Panamasë
República de Panamá
Flamuri i Panamasë Stema e Panamasë
Flamuri i Panamasë Stema e Panamasë
Vendndodhja e Panamasë
Kryeqyteti Qyteti i Panamasë
Qyteti më i madh Qyteti i Panamasë
Gjuha zyrtare Gjuha spanjolle
Festa kombëtare 28 nëntori
Forma e qeverisë Republikë
Kryetari i shtetit Juan Carlos Varela
Nënkryetari i shtetit Isabel Saint Malo
Sipërfaqja
– totale
– % ujë
Vëndi i 118-të
75.517 km²
2,9 %
Popullsia (2013)
– totale
– dendësia

4,100,000 banorë
54.2 banorë/km²
IZHNJ (2011) 0,768
Monedha Balboa
Zona kohore
– zakonisht

UTC-5
Prefiksi telefonik 00507
Kodi i internetit .pa
Kodi ISO 3166-1 PA
Anëtarësimi në OKB

Panamaja është shteti më jugor i Amerikës së Mesme. Vendi përfshin rripin tokësor i cili lidh Amerikën Veriore me Amerikën Jugore. Panamaja kufizohet në perendim me Kosta Rikën, dhe me Kolumbinë në lindje. Në anën jugore ka dalje në oqeanin Paqësor, ndërsa në veri ka dalje në detin e Karibeve.

Panamaja ka pozitë shumë të përshtatshme gjeografike. Pozitën e përshtatshme gjeografike ia mundëson kanali i Panamasë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Gjeografia e Panamasë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Historia e Panamasë.

Evropiani i parë i cili ka ardhur në këto vise është Rodrigo de Bastidas duke notuar në vitin 1501 nga Venezuela duke kërkuar ari. Një vit më vonë Kristofor Kolumbo viziton këtë hapësirë dhe vendoset përkohësisht. Pasiqë Vasco Núnez de Balboa në vitin 1513 argumenton se rripi tokësor i Panmasë është rrugë e cila lidhë dy detra , Panamaja bëhët vend i kryqëzimit të rrugëve tregëtare të mbretërisë spanjole në Botën e Re. Suksesi i spanjolëve ka pasur edhe anën e errët – shfrytëzimin dhe plaqkitjen e popullësisë vendase.

Panamaja mbeti koloni e Spanjës 300 vite me radhë, nga 1538, deri në vitin 1821 deri atëherë kur bëhet krahinë e Kolumbisë. Në vitin 1903 SHBA-të ndihmojnë kryengritjen panameze për ndarje dhe pavarësi nga Kolumbia. Gjatë shekullit të 20-të qeveria e Panamasë shpesh ka kaluar periudha të destabilizimit politik dhe korupsioni. Në vitin 1989 në kohën e sundimit të gjeneralit Manuela Noriege ushtria e SHBA-së fillon sulmin ndaj Panamasë, vetëm pak ditë para se Kanali i Panamasë të kaloj nën kontrollimin e Panamasë.

SHBA-të dorzuan Kanalin e Panamasë , infrastrukturën dhe administrimin në 31 dhjetor të vitit 1999.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Demografia e Panamasë.

Qytetet e Panamasë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Lista e qyteteve të Panamasë.

Përbërja etnike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesën më të madhe të popullsisë e përbëjnë mestizot, pra popullsia e përzier indiane, spanjole dhe kineze.

Gjuhët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Besimet fetare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Feja në Panama.

Në Panama dominon feja katolike e cila ndiqet nga rreth 80% e popullsisë. Feja katolike është fe zyrtare në Panama. Fe të tjera që praktikohen në vend janë: feja protestante, feja myslimane, me një numër të kufizuar ndjekësish dhe feja hinduiste, e cila është fe dominuese në komunitetin hindu të vendit.

Njësitë administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Sistemi shtetëror në Panama.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Ekonomia e Panamasë.

✔️

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Kultura e Panamasë.

Infrastruktura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shëndetësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festat publike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Panamaja – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale