Kanali i Panamasë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat:9°04′48″ Veri 79°40′48″ Perëndim 9.08, -79.68

Kanali i Panamës

Kanali i Panamasë është i gjatë 82 kilometra dhe kalon nëpër ngushticën e panamasë duke lidhur Oqeanin Atlantik me Oqeanin Paqësor. Gjerësinë më të madhe arrinë 350 m ndërsa në pjesën më të ngushtë është i gjërë vetëm 91.5 m. ka thellësi 13.7 m. Pas Kanalit të Suezit paraqet një ndër arteriet detare më të rëndësishme në botë. Është ndërtuar më 10 tetor të vitit 1913.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Kanali i Panamës