Dominika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Commonwealth of Dominica
Flag of Dominica.svg [[Figura:|100 px|Emblema - Dominika]]
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: After God is the Earth
Vendndodhja - Dominika

Dominika është shtet i vogël në detit e Karaibeve. Dominikën duhet dalluar nga Republika Dominikane, gjithashtu shtet në detin e Karaibeve.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor Historia e Domenikës

Kristofor Kolumbo ka zbritë në brigjet e Dominikës më 3 dhjetor të vitit 1493. Dominike ka qenë ishulli i fundit i cili është kolonizuar nga evropianët, përshkak se popullsia vendase kishte rezistuar një kohë të gjatë. Franca në vitin 1763 ka heqë dorë nga ishulli në favor të Britanisë së Madhe. Britanezët në vitin 1805 ishullin e kan shpallur koloni të vete. Në vitin 1978 Dominika ka shpallë pavarësinë. Përparim të madh ekonomik Dominika ka arritë gjatë kohës së premierit Mary Eugenia Charles, 1980-1995.

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor Sistemi shtetror

Njësit administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor Njësit administrative

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor Gjeografia e Domenikës

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor Ekonomia e Domenikës

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor Demografia e Domenikës

Gati e tërë popullsia e Dominikës është e përbërë nga pasardhësit e robërve të sjellur nga Afrika.

Struktura moshore:

 • 0-14 vite: 29% (m 10,556; f 10,254)
 • 15-64 vite: 63% (m 23,151; f 21,984)
 • 65 e më teper: 8% (m 2,294;f 3,301) (2000, vlerësim)
 • Shtimi natyrorë: -1.14% (2000, vlerësim)

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikulli kryesor Kultura e Domenikës
  * Telekomunikacioni
  * Transporti
  * Ushtria
  * Pushime

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Dominika – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Dominika – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
 • Qeveria :
 • Kryetari :
 • Parlamenti :
 • Ministria :