Jump to content

Antilet Holandeze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nederlandse Antillen
Antias Hulandes
Netherlands Antilles
Antilet Holandeze
Emblema - Antilet Holandeze
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Libertate unanimus
Vendndodhja - Antilet Holandeze
Vendndodhja - Antilet Holandeze

Antilet Holandeze, dikur të njohura me emrin Indiet Perëndimore Holandeze, janë pjesë e Antileve Lesser dhe përbëhen nga dy grupe ishujsh në Detin Karaib:: Curaçao dhe Bonaire, pranë bregdetit Venezuelas, dhe ishujt Sint Eustatius, Saba dhe Sint Maarten, që ndodhen në juglindje të Ishujve të Virgjër. Këta ishuj formojnë një pjesë autonome të Mbretërisë së Holandës. Ekonomia e ishujve varet kryesisht nga Turizmi, shërbimet financiare ndërkombëtare, tregtinë dhe eksportin ndërkombëtar dhe në petroleum.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]