Shën Pierre dhe Miquelon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of France.svg
Saint Pierre and Miquelon
Flag of Saint-Pierre and Miquelon.svg Emblema - Shën Pierre dhe Miquelon
Flamuri Lokal Stema
Moto Kombëtare: A Mare Labor'
Vendndodhja - Shën Pierre dhe Miquelon

Kolektivi Territorial i Shën Pierre dhe Miquelon (Frëngjisht: Collectivité territoriale de Saint-Pierre-et-Miquelon) është një grup i ishujve të vegjël në Oqeanin Atlantik Verior, ishujt më të mëdhenj janë Saint Pierre dhe Miqueloni, në jug të Newfoundland, Kanada.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Historia e Shën Pierre dhe Miquelon.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]