Jump to content

Nicolas Sarkozy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nicolas Sarkozy
Presidenti i Francës
Në detyrë
16 maj 2007 – 15 maj 2012
Paraprirë ngaJacques Chirac
Pasuar ngaFrançois Hollande
Ministër i Punëve të Brendshme
Në detyrë
2 qershor 2005 – 26 mars 2007
Paraprirë ngaDominique de Villepin
Pasuar ngaFrançois Baroin
Kryetar i Neuilly-sur-Seine
Në detyrë
14 prill 1983 – 7 maj 2002
Paraprirë ngaAchille Peretti
Pasuar ngaLouis-Charles Bary
Të dhëna vetjake
U lind më28 janar 1955
Paris, Francë
Bashkëshortja/etMarie-Dominique Culioli (1982–1996)
Cécilia Attias (1996–2007)
Carla Bruni (m.2008)
FëmijëtPierre (me Culioli)
Jean (me Culioli)
Louis (with Cécilia Attias)
Giulia (me Bruni)
ArsimimiUniversiteti Pais-Nanterre
Nënshkrimi

Nicolas Sarkozy (Nicolas Paul Stéphane Sarközy de Nagy-Bocsa (About this sounddëgjo ) [nikɔla saʁkɔ'zi], sqt. Nikolla Sarkozi; i lindur më 28 janar 1955) është politikan francez dhe ishte kryetar i Republikës së Francës prej 16 maj 2007 deri më 15 maj 2012.

Para presidencës së tij, ai ishte kryetar i partisë Bashkimit për Lëvizje të Popullit (UMP). Gjatë mandatit të dytë së Jacques Chirac si presidentë, Nicolas ishte Ministër i Punëve të Brendshme përveç mes marsit 2004 dhe majit 2005 kur ishte ministër i financave. Nicolas ishte poashtu kryetar i Neuilly-sur-Seine, një nga komunat më të pasura të Francës, prej vitit 1983 deri më 2002.

Më 6 maj 2012 i humbi zgjedhjet presidenciale të vitit 2012 kundër socialistit François Hollande me vetëm 3,2 për qind diferencë të votave.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nicolas Sarkozy është djali i dytë i hungarezit Pál Sárközyt dhe e nënës franceze Andrée Mallah. Gjyshi nga e ëma ka qenë Aaron Benico Mallah, hebrej, me profesion mjek dhe me prejardhje nga Selaniku i Greqisë. Gruaja e tij ishte francezja Adèle Bouvier e cila ishte katolike, dhe se nën ndikimin e saj edhe vet Aaroni pranoi fenë katolike. Jetuan në Lion të Francës dhe kan pasur dy vajza Suzanën dhe Andrenë, e cila pra është e ëma e kryetarit të Francës.

Sarkozi shkollën fillore Chaptal de Neuilly e kreu në Paris. Në vitin 1967 kishte përsëritur klasën e gjashtë, pas së cilës ishte regjistruar në shkollën private Saint-Louis de Monceau, ku kishte marrë mësimet e mesme. Një vit më vonë anëtarësohet në partinë “Unioni Demokrat për Republikë”.

Studimet për avokaturë i kreu në Universitetin e Parisit në Nantes. Nuk arriti ta krye shkollimin për politikë të jashtme për arsye të mosnjohjes së mjaftueshme të gjuhës angleze.

Sarkozi për herë të parë u martua më 23 shtator të vitit 1982 me Marie-Dominique Culioli. Nga kjo martese ai i ka dy djemtë Pierre dhe Jean. Në vitin 1996 formalisht u shkurorëzuan.

Në vitin 1996 Nicolas Sarkozy u kurorëzua me Cécilia Ciganer-Albéniz e cila në të vërtetë ishte gruaja e nji miku të tij. Në tetor të vitit 2007 u shkurorëzuan.

Sarkozy më 2 shkurt të vitit 2008 u martua në Paris me këngëtaren italo-franceze Carla Bruni. Kjo ishte hera e parë që një kryetar i Francës gjatë mandatit presidencial u martua.

Pas humbjes kundër François Hollande në zgjedhjet presidenciale të vitit 2012 do t'a mbyllë mandatin e tij më 15 maj 2012.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Results of the French Presidential Election". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) – French Ministry of the Interior. Hollande gathered 18,000,668 votes, while Sarkozy obtained 16,860,685 votes.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]