Dominique de Villepin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dominique de Villepin
Launch Republique Solidaire 2010-06-19 n05.jpg
Kryeministri i Francës
31 maj 200517 maj 2007
Paraardhësi: Jean-Pierre Raffarin
Pasardhësi: François Fillon
Ministri i Punëve të Brendshme
31 mars 200431 maj 2005
Paraardhësi: Nicolas Sarkozy
Pasardhësi: Nicolas Sarkozy
Ministri i Punëve të Jashtme
7 maj 200231 mars 2004
Paraardhësi: Hubert Védrine
Pasardhësi: Michel Barnier
Të dhënat personale
Lindi më: (1953-11-14) 14 Nëntor, 1953 (67 vjeç)
Lindi në: Rabat, Marok
Kombësia: Francez
Profesioni: Diplomat
Ekonomist
Politikan
Partia politike: Rigrupimi për Republikë

Dominique Marie François René Galouzeau de Villepin (Dominik dë Vilpën, 14 nëntor 1953, Rabat, Marok),[1] diplomat, politikan dhe shkrimtar francez. Në periudhën 2002-2007, nën presidentin Jacques Chirac, de Villepin-i shërbeu si ministër i jashtëm, i brendshëm dhe përfundimisht, për dy vite, kryeministër i Francës[2].

Me formimin klasik të elitës franceze—universitetin në njërën nga shkollat e mëdha (grands écoles) të sistemit universitar francez, Institutin e Studimeve Politike (Sciences-Po) dhe sidomos studimet pasuniversitare në Shkollën Kombëtare të Administratës—de Villepin-i e nisi karrierën si diplomat, duke shërbyer viteve 80 si ambasador i Francës në Uashington dhe si këshilltar i ambasadës në New Delhi.

Përkrahës i presidentit Chirac, ai arriti popullaritet ndërkombëtar si ministër i jashtëm i Francës në vitet 2002-2004 kur kundërshtoi hapur pushtimin e Irakut nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe grupi i vendeve që iu bashkuan atyre.[3]

Në vitin 2012, rival i presidentit të djathtë në pushtet Nicolas Sarkozy, de Villepin-i ishte njëri nga kandidatët e së djathtës për president të Francës në zgjedhjet që panë fitues socialistin François Hollande[2].

I dhënë pas të shkruarit, de Villepin ka botuar një seri esesh historike mbi periudhën e Napoleonit.[1]


Society.svg Ky artikull në lidhje me Politika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.

  1. ^ a b Faqja zyrtare e Dominique de Villepin Arkivuar 22 shtator 2017 tek Wayback Machine-it.
  2. ^ a b Caroline Wyatt Profile: Dominique de Villepin, BBC Online, 11 dhjetor 2011
  3. ^ Angharad Hampshire, Former French prime minister Dominique de Villepin says art helped him survive politics, South China Morning Post, 21 mars 2015