Rabati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rabati
Qytet
noform
Pamje nga Rabati
Flamuri_figura
Flamuri i Rabatit
Vendndodhja
Rabati is located in Maroku
Rabati
Rabati

Koordinatat: 34°2′0″V 6°50′0″P / 34.03333°V 6.83333°P / 34.03333; -6.83333

Administrimi
Shteti Flamuri Maroku
Rajoni Rabat-Salé-Zemmour-Zaer
Kryetari i Bashkisë Fathallah Oualalou
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 118 km2
Lartësia 135 m (m.n.d.)
Popullsia 577,827 (2014) banorë
Dendësia 4.900 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+0
Kodi Postal Prej 10000 deri 10220
Prefiksi (+212) 537
Koordinatat 34° 2′ 0″ Veri

6° 50′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.rabat.ma


Rabati (Arabisht: الرباط, ar-Ribaaṭ, fjalë për fjalë "Vend i Fortifikuar") është kryeqyteti dhe qyteti i katërt më i madh i Marokut me një popullsi prej rreth 620.000 banorësh (2004). Ai është gjithashtu kryeqyteti i rajonit administrativ Rabat-Sale-Zemmour-Zaer.

Qyteti është i vendosur në Oqeanin Atlantik në grykën e lumit Bou Regreg. Në bregun përballë të lumit shtrihet qyteti Sale. Rabati nuk ka ndonjë rol të rëndësishëm si një port, por janë të rëndësishme industria e tekstilit, e përpunimit të ushqimit dhe ajo e ndërtimit. Përveç kësaj, turizmi dhe prania e të gjitha ambasadave të huaja në Marok shërbejë për të bërë Rabatin një nga qytetet më të rëndësishme në vend.

Qendra e Rabatit është e shënuar si një vend i Trashëgimisë Botërore.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]