Las Palmas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Las Palmas
Spanjisht : Las Palmas de Gran Canaria
Komunë
noform
Views of Las Palmas, clockwise from top, Las Canteras Beach, Canaria Local Government Center, Alfredo Kraus Hall, Night of Canaria Catedral, Lighthouse in Las Palmas Port, Perez Galdos Theater, View of Downtown Las Palmas
Stema_figuraFlag of Las Palmas de Gran Canaria.svg
Vendndodhja
Las Palmas is located in Spanja, Ishujt Kanare
Las Palmas
Las Palmas

Koordinatat: 28°9′V 15°25′P / 28.150°V 15.417°P / 28.150; -15.417

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Ishujt Kanare
Provinca Las Palmas
Qarku Gran Canaria
Kryetari i Bashkisë Juan José Cardona
Partia Partido Popular
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 100.55 km2
Lartësia 8 m (m.n.d.)
Popullsia 383308 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 24 June 1478
Vendasit palmense (es)
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 35001-35020
Faqja Zyrtare http://www.lpavisit.com

Las Palmas është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Gran Canaria, të provincës Las Palmas, në Ishujt Kanare. Las Palmas numëronte 383,308 banorë në vitin 2010 dhe përfshinë një sipërfaqe prej 100.55 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]