Sevilja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Sevilja(spanjisht: Sevilla]) është kryeqyteti artistik, kulturor dhe financiar i Spanjës jugore. Është kryeqyteti i bashkësisë autonome të Andaluzisëdhe i krahinës së Seviljes. Është vendosur në fushën e lumit Guadalkivir, me një lartësi mesatare prej 7 m mbi nivelin e detit. Banorët e qytetit janë të njohur si Sevillanos(gjinia femërore: Sevillanas) ose Hispalenses. Popullsia e qytetit të Seviljes ishte 703.206 në 2009(INE), duke u renditur si qyteti i katërt më i madh i Spanjës. Popullsia e zonës metropolitane (zonë urbane plus qytete Satelite) deri ne 2009ishte 1.493.416 banorë (vlerësim INE).

Sevilja

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Vende turistike[redakto | redakto tekstin burimor]

Klima[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Galeria[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Sevilja
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Koordinatat 37° 22′ 38″ V ; 5° 59′ 13″ L
Popullsia
-dendësia
703.206 banorë
banorë/km²
Sipërfaqja 140 km²
Administrata
Shteti Spanja
Rrethi Andaluzia
Kodi Postar 41001-41080
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare Sevilja
Politika
Kryetar i Bashkisë Alfredo Sánchez Monteseirín
Komunikacioni
Targa e automjeteve
Aeroporti