Sevilja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sevilja
Spanjisht : Seville
Komunë
noform
Stema_figuraFlag of Sevilla, Spain.svg
Vendndodhja
Sevilja is located in Spanjë
Sevilja
Sevilja

Koordinatat: 37°22′38″V 5°59′13″P / 37.37722°V 5.98694°P / 37.37722; -5.98694

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Seville
Qarku Seville
Kryetari i Bashkisë Alfredo Sánchez Monteseirín
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 140 km2
Popullsia 703.206 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 41001-41080
Koordinatat 37° 22′ 38″ Veri

5° 59′ 13″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.sevilla.org


Sevilja (spanjisht: Sevilla]) është kryeqyteti artistik, kulturor dhe financiar i Spanjës jugore. Është kryeqyteti i bashkësisë autonome të Andaluzisë dhe i krahinës së Seviljes. Është vendosur në fushën e lumit Guadalkivir, me një lartësi mesatare prej 7 m mbi nivelin e detit. Banorët e qytetit janë të njohur si Sevillanos (gjinia femërore: Sevillanas) ose Hispalenses. Popullsia e qytetit të Seviljes ishte 703.206 në 2009 (INE), duke u renditur si qyteti i katërt më i madh i Spanjës. Popullsia e zonës metropolitane (zonë urbane plus qytete Satelite) deri ne 2009 ishte 1.493.416 banorë (vlerësim INE).


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]