Alcalá de Guadaíra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alcalá de Guadaíra
Qytet
Stema_figuraBandera de Alcalá de Guadaíra (Sevilla).svg
Vendndodhja
Alcalá de Guadaíra is located in Spanjë
Alcalá de Guadaíra
Alcalá de Guadaíra

Koordinatat: 37°20′0″V 5°51′0″P / 37.33333°V 5.85000°P / 37.33333; -5.85000

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Sevilla
Qarku Los Alcores
Kryetari i Bashkisë Antonio Gutiérrez Limones
Partia PSOE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 284.61 km2
Lartësia 46 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 41500
Koordinatat 37° 20′ 0″ Veri

5° 51′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ciudadalcala.org


Alcalá de Guadaíra është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Los Alcores, të provincës Sevilla, në Andalusia. Alcalá de Guadaíra ka 70155 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 284.61 km2.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I ndodhur në jug të Spanjës, Alcalá ka një klimë mesdhetare që karakterizohet nga dimra të butë të lagësht dhe verë të nxehtë të thatë. Qyteti është në terren të ngritur në lidhje me Seviljës, kjo zonë është e njohur si Los Alcores, dhe Alcalá është zhvillimi më i madh urban në këtë zonë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pa dyshim që Alcalá de Guadaira është një qytet industrial. Trashëgimia e saj industrial filloi në mullinj me ujë të ndërtuara nga Maurët në brigjet e lumit Guadaira. Këta mullinj janë përdorur për të bërë bluarjen e grurit për ta bërë miell , të cilat furnizohen shumë njerëz në këtë zonë. Kjo çoi gjatë shekujve rritje për reputacionin Alcalás si "shporta e bukës" të Seviljës. Industria tjetër i kohëve historike ishte përpunimi i ullinjve. Ka pasur deri në 12 fabrika të përpunimit të ullirit në Alcalá në fillim të shekullit të 20-të punësuar mijëra punëtorë, kryesisht gra, për të përgatitur ullinjtë për shitje, pasi ata kishin qenë "ilaç" për t'u shëruar. Të dyja këto industri kanë rënë në rënie , por janë zëvendësuar nga një gamë të gjerë të lehta dhe të rënda industritë moderne mbi pasuritë e shumta industriale në veri dhe perëndim të komunës. Qyteti siguron punësim jo vetëm për banorët vendas, por për banorët e qytetet lokale.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]