Jump to content

Sevilja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Seville)
Sevilja
Seville
Flamuri i Sevilja
Stema zyrtare e Sevilja
Popullsia
 • Gjithsej703,206
Faqja zyrtarewww.sevilla.org

Sevilja (spanjisht: Sevilla]) është kryeqyteti artistik, kulturor dhe financiar i Spanjës jugore. Është kryeqyteti i bashkësisë autonome të Andaluzisë dhe i krahinës së Seviljes. Është vendosur në fushën e lumit Guadalkivir, me një lartësi mesatare prej 7 m mbi nivelin e detit. Banorët e qytetit janë të njohur si Sevillanos (gjinia femërore: Sevillanas) ose Hispalenses. Popullsia e qytetit të Seviljes ishte 703.206 në 2009 (INE), duke u renditur si qyteti i katërt më i madh i Spanjës. Popullsia e zonës metropolitane (zonë urbane plus qytete Satelite) deri ne 2009 ishte 1.493.416 banorë (vlerësim INE).


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]