Jump to content

François Hollande

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
François Hollande (2015)

Francua Zherar Xhorxh Nikola Olland [fʁɑ̃swa ɔlɑ̃d] (i lindur më 12 gusht 1954Rouen) është një politikan francez i Partisë Socialiste dhe kryetari i ardhshëm i Republikës së Francës. I fitoi zgjedhjet presidenciale më 22 prill dhe 6 maj me gati 52 për qind të votave kundër presidentit në detyrë konzervativ Nicolas Sarkozy (UMP).[1][2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Francë, sprovat e vështira të Hollande në: Top Channel më 8 maj 2012, e kërkuar për herë të fundit më 9 maj 2012
  2. ^ Sarkozy-Hollande, bashkë pas “betejës”[lidhje e vdekur] në: LajmiFundit më 8 maj 2012, e kërkuar për herë të fundit më 9 maj 2012

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]