Rouen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rouen
Komunë
noform
Pamje nga Rouen
Vendndodhja
Rouen is located in Franca
Rouen
Rouen
49°26′V 1°06′L / 49.44°V 1.1°L / 49.44; 1.1Koordinatat: 49°26′V 1°06′L / 49.44°V 1.1°L / 49.44; 1.1
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Seine-Maritime
Qarku Arrondissement Qarku Rouen
Kantoni Rouen-1
Rouen-2
Rouen-3
Ndërbashkësia Métropole Rouen Normandie
Kryetari Yvon Robert
Partia Partoa Socialiste
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 21,38 km2
Popullsia 110,169 banorë (2015)
 •  urbane 660,256 banorë
Dendësia 5,153 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 76000 et 76100
INSEE 76540


Rouen është qyteti në veri të Francës. Qyteti shtrihet në provincën Normandie. Më parë një nga qytetet më të mëdha dhe më të begatë të Evropës mesjetare. Rouen ishte kryeqyteti i dinastisë Anglo-Normanët, që sundoi Anglinë dhe një pjesë të madhe të Francës moderne prej shekullit 11-të deri në shekullin e 15-të.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rouen u themelua nga fisi Gaul, e cila kontrolloi një zonë të madhe në luginën e poshtëm të Senës, që sot e ruajnë gjurmët të emrit të tyre Vexin. Gaulët e quajtën vendbanimin Ratumacos[1] dhe Romakët e quajtën Rotomagus.[2] Rotomagusi romak ishte qyteti i dytë i Gallia Lugdunensis, pas Lugdunum (Lioni).

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkollat kryesore të arsimit të lartë janë Universiteti i Rouenit dhe NEOMA Business School, që të dyja ndodhen afër Mont-Saint-Aignan, dhe INSA Rouen, ESIGELEC dhe CESI ndodhen afër Saint-Étienne-du-Rouvray.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Rouen gjendet musée des beaux-arts dhe musée maritime fluvial et portuaire.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ratu- is not well explained; -macus, magus is a familiar toponymic suffix signifying "plain".
  2. ^ As in Ammianus Marcellinus and the Notitia Dignitatum; other variants: Ratomagos (Ptolemy, Geography), Ratomagos (Itinerarium Antonin Augusti, Tabula Peutingeriane).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]