Seine-Maritime

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sena Detare
Seine-Maritime
Ndërtesa e Prefekturës në Rouen
Ndërtesa e Prefekturës në Rouen
Flamuri i Sena Detare
Stema Sena Detare
Vendndodhja e Senës Detare në Francë
Vendndodhja e Senës Detare në Francë
Sipërfaqja
 • Gjithsej6.278 km2 (2,424 sq mi)
Popullsia
 • Gjithsej1.254.739

Seine-Maritime ( shqiptimi frëngjisht[sɛn maʁitim]  ( dëgjoni); Shqip: Sena Detare ) është një departament i Francësrajonin e NormandisëFrancën veriore. Ndodhet në bregun verior të Francës, në grykën e Senës dhe përfshin qytetet Rouen dhe Le Havre . Deri në vitin 1955 quhej Seine-Inférieure (Sena e Poshtme) . Kishte një popullsi prej 1,255,633 banorësh në 2019. [1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1790 - Krijimi i departamentit Seine-Inférieure
Departamenti u krijua nga një pjesë e provincës së vjetër të Normandisë gjatë revolucionit francez, më 4 mars 1790, nëpërmjet zbatimit të një ligji të 22 dhjetorit 1789.
1815 - Pushtimi
Pas fitores në Waterloo të ushtrive të koalicionit, departamenti u pushtua nga forcat britanike nga qershori 1815 deri në nëntor 1818.
1843 - Hekurudhat dhe industria
Rouen, Elbeuf dhe Bolbec, numri i fabrikave të tekstilit ishte në rritje. Metalurgjia dhe ndërtimi i anijeve gjithashtu.
1851 - Një departament republikan
Pas grushtit të shtetit të 1851 të Presidentit Louis-Napoléon Bonaparte, Sena e Poshtme ishte një nga disa departamente të vendosura nën një gjendje të jashtëzakonshme (fjalë për fjalë, në frëngjisht, gjendje rrethimi ) [2] pas frikës së qëndresës së konsiderueshme ndaj qeverisë së re.
lufta e Dytë Botërore
Në vitin 1942, gjatë pushtimit nga Gjermania naziste, dy bastisje aleate, Bruneval dhe Dieppe, u zhvilluan në qytetet e bregut të kanalit të Senës së Poshtme.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Departamenti mund të ndahet në tre zona kryesore: [3]

  • Lugina e Senës . Sena rrjedh përmes kryeqytetit të provincës Rouen .
  • Rrafshnalta e shkumësit Pays de Caux, me vijën e saj të ashpër bregdetare ( bregu i Alabastrit ).
  • Pays de Bray norman, me kodrat e tij dhe peizazhin bokazh .

Qytetet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna më e populluar është Le Havre ; prefektura Rouen është komuna e dytë më e populluar. Që nga viti 2019, ka 7 komuna me më shumë se 20,000 banorë: [1]

Komuna Emri në shqip Popullsia (2019)
Le Havre Le Havrë 168290
Rouen Ruen 112,321
Sotteville-lès-Rouen Sotvilë-mbë-Ruen 29,068
Saint-Étienne-du-Rouvray Shën Etjeni i Ruvrait 28,352
Dieppe Djepe 28241
Le Grand-Quevilly Kevija e Madhe 25,963
Le Petit-Quevilly Kevija e Vogël 22,000

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1801609,843—    
1821655,804+7.5%
1831693,683+5.8%
1841737,206+6.3%
1851762,039+3.4%
1861789,988+3.7%
1872790,022+0.0%
1881814,068+3.0%
1891839,876+3.2%
1901853,883+1.7%
1911877,383+2.8%
1921880,671+0.4%
1931905,278+2.8%
1936915,628+1.1%
1946846,131−7.6%
1954941,684+11.3%
19621,035,844—    
19681,113,977—    
19751,172,743—    
19821,193,039—    
19901,223,429—    
19991,239,138—    
20061,243,830—    
20111,251,282—    
20161,255,755—    

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1843 hekurudha nga Parisi arriti në rajon. Departamenti është i lidhur me departamentin ngjitur Eure nëpërmjet kalimeve të urës Tancarville dhe Pont de Normandie të Senës .

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Populations légales 2019: 76 Seine-Maritime, INSEE
  2. ^ Jacques Olivier Boudon, Les Bonaparte : regards sur la France impériale.
  3. ^ "Seine Maritime". France-For-Visitors.com. Rough Guides. Marrë më 22 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)