Aleatët e Luftës së Dytë Botërore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aleatët e Luftës së Dytë Botërore
United Nations
1939–1945
  •   Fuqitë Aleate (dhe kolonitë e tyre)
  •   Aleatët që hynë në luftë pas sulmit mbi Perl Harbor
  •   Fuqitë e Boshtit dhe bashkë-luftëtarët
  •   Fuqitë asnjanëse (dhe kolonitë e tyre)
GjendjaAleancë ushtarake
Qeveria
Historia 
• Themeluar
1939
• Shpërbërë
1945
Të dhëna të tjera
Paraprirë nga
Pasuar nga
Allies of World War I
United Nations
NATO
Warsaw Pact


Aleatët e Luftës së Dytë Botërore ose Koalicioni Antifashist nga historiografia shqiptare, të quajtura Kombet e Bashkuara prej deklaratës së 1 janarit 1942, ishin vendet të cilat iu kundërvunë së bashku fuqive të Boshtit gjatë Luftës së Dytë Botërore (1939-1945). Aleatët e promovuan aleancën si përpjekje për të ndaluar agresionin e fuqive të boshtit gjerman, japonez dhe italian.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Three men, Stalin, Roosevelt and Churchill, sitting together elbow to elbow
Udhëheqësit e Aleatëve të teatrit evropian: Takimi mes Stalinit, Franklin D. Ruzvelt dhe Uinston ÇërçillitKonferencën e Teheranit, më 1943

Në fillim të luftës më 1 shtator 1939, Aleatët përbëheshin nga Franca, Polonia dhe Britania e Madhe, dhe shtetet e varura nga to, të tilla si India Britanike. Brenda disa ditësh atyre iu bashkuan zotërimet e pavarura të Komonuelthit Britanik: Australia, Kanada, Zelanda e Re dhe Afrika e Jugut.[1] Pas fillimit të fushatës pushtuese gjermane në Evropën Veriore, deri te fushata në Ballkan, shtete si Holanda, Belgjika, Greqia dhe Jugosllavia u bashkuan me Aleatët. Pasi bashkëpunimit fillestar me nazistët në pushtimin e Polonisë, dhe qëndrimit një kohë neutral, edhe Bashkimi Sovjetik u bashkua me Aleatët në qershor 1941, pasi u sulmuan nga Gjermania. Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhanë mbështetje materiale gjatë gjithë kohës dhe zyrtarisht hynë në luftë në dhjetor 1941 pas sulmit sulmit japonez në Pearl Harbor. Kina e cila ndodhej në luftë me Japoninë që nga incidenti në urën Marco Polo më 1937, zyrtarisht u bashkua me Aleatët në vitin 1941.

Aleanca u formalizuara nga Deklarata e Kombeve të Bashkuara, më 1 janar 1942. Megjithatë, emri "Kombet e Bashkuara" është përdorur rrallë për të cilësuar Aleatët gjatë luftës. Drejtuesit e "Treshes së Madhe"—Bashkimit Sovjetik, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara, kontrollonin strategjinë e Aleatëve.

Në vitin 1945, kombet aleate u bënë baza e Kombeve të Bashkuara.[2]

Shtetet anëtare kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbretëria e Bashkuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Franca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bashkimi Sovjetik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtetet e Bashkuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtetet anëtare të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Australia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Belgjika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brazili[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kanadaja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuba[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çekosllovakia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Republika Domenikane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Greqia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luksemburgu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Meksika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Holanda[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zelanda e Re[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Norvegjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Polonia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Afrika e Jugut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jugosllavia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëria

Shtetet kliente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Britanike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Egjipti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

India (rajoni britanik)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Irani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Iraku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sovietike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bullgaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mongolia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Polonia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rumania[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Republika Popullore Tëvane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtetet bashkë-luftëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Italia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fuqitë e asocuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëria u njoh si "fuqi e asocuar" në Konferencën e Paqes në Paris më 1946.[3] Më 10 shkurt 1947,në Paris nënshkroi zyrtarisht traktatin që i jepte fund Luftës së Dytë Botërore mes "Fuqive aleate dhe të asocuara" dhe Italisë.[4][5]

Kombet e Bashkuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deklarata e Kombeve të Bashkuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wartime poster for the United Nations, created in 1941 by the US Office of War Information

The alliance was formalised in the Declaration by United Nations on 1 January 1942. There were 26 signatories:

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fusnota[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Davies 2006, pp 150–151.
  2. ^ Ian C. B. Dear and Michael Foot, eds. The Oxford Companion to World War II (2005), pp 29, 1176
  3. ^ United States Department of State, Foreign relations of the United States, 1946. Paris Peace Conference : documents (1946), page 802, Article 26.a 'Memoranda submitted by Albanian Government on the Draft Peace Treaty with Italy' "proposed amendment...For the purposes of this Treaty, Albania shall be considered as an Associated Power.", web http://images.library.wisc.edu/FRUS/EFacs/1946v04/reference/frus.frus1946v04.i0011.pdf
  4. ^ Treaties in Force, A List of Treaties and Other International Agreements of the United States in Force on January 1, 2013, Page 453, accessible online from http://www.state.gov/documents/organization/218912.pdf
  5. ^ Axelrod, John (5 shkurt 2015). Encyclopedia of World War II. Vëll. 1. H W Fowler. fq. 824. ISBN 978-1-84511-308-7. The first peace treaty concluded between the Allies and a former Axis nation was with Italy . It was signed in Paris on February 10, by representatives from Albania, Australia .... {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)