Diskutim:Aleatët e Luftës së Dytë Botërore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Aleatët e Luftës së Dytë Botërore. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.


Aleatet[Redakto nëpërmjet kodit]

Patjeter qe burimet shqip ashtu e kane, por a nuk vjen nga bajatizimi mbi 40 e sa vjeçar dhe ne histori kane prape bastionin e tyre? Madje, i nderuar @1l2l3k,, ja ku e ke kandarin, sepse e " me shume burime shqip me duken me kete titull" per te te cituar:

Te shihet edhe mos kemi ndonje wiki tjeter qe zgjedh te vazhdoje me pezhizhkat historiografike nga histerian wiki-t. --Lludha (diskutimet) 19 korrik 2018 20:55 (CEST)Sock i Hatakes --Udha (diskutimet) 8 mars 2019 23:15 (CET)

Ne fakt ato duhen marre nga googlebooks, po atje duket edhe me mjeran argumenti per "Koalicioni Antifashist në Luftën e Dytë Botërore". @Udha, ti c'mendon? --1l2l3k (diskutimet) 19 korrik 2018 21:04 (CEST)

:: Po. Me mendim, m'dukje dhe akuza per te shkarkuar gjetke mllefin e Ballabanit dikush tjeter po e ben çorap wiki-n. --Lludha (diskutimet) 19 korrik 2018 21:15 (CEST)Sock i Hatakes--Udha (diskutimet) 8 mars 2019 23:15 (CET)

@1l2l3k, Mua me duket me i pershtatshem dhe me i elaboruar "Koalicioni Antifashist" sesa "Aleatet".--Udha (diskutimet) 19 korrik 2018 23:03 (CEST)
@Udha, E kuptoj kete, po a ke ndonje aresye? Googlebooks perdoret zakonisht ne wiki per te bere nje argument. --1l2l3k (diskutimet) 19 korrik 2018 23:54 (CEST)
Edhe ne SQwiki perdoret? E kuptoj këtë, por fillimisht Googlebooks eshte me e pasur me libra anglisht sesa me shqip dhe në SQwiki kryesisht përdorim artikuj që i gjejmë në Web. Unë dhe Hatake ishim të vetmit që fusnim referenca origjinale nga librat. Pastaj "Aleatet" eshte shumesi i fjales aleat dhe qe te dyja perdoren kryesisht jashte kontekstit te Luftes se Dyte Boterore. Do sjell një shembull: shko tek 1:11.Nuk duket si veterane e Luftes së Dytë Botërore. "Koalicioni Antifashist" është i vetëmfjatueshëm sepse kuptohet menjehere per cilin koalicon eshte fjala dhe nëse e kërkon në Google dalin më shumë se 2 rezultate.@Lludha, Mënyra e drejtë për të konsultuar Google në lidhje me këtë problem do të ishte të kërkohej "Koalicioni antifashist" dhe "Aleatët në Luftën e Dytë Botërore" sepse po të kërkoje vetëm "Aleatët" do rezultonte në të dhëna të gabuara. Unë do të dëshiroja të dëgjoja edhe mendimin e 1l2l3k--Udha (diskutimet) 20 korrik 2018 00:12 (CEST)
Po, ne sqwiki nese s'i kemi perkthyer politikat, ndjekim ato ne enwiki, zakonisht. Une e kuptoj kerkimin tend origjinal, po nuk funksionon ne wiki. Qofte googlebooks, qofte titulli ne 15 wiki te tjera thote thjesht "aleatet" e jo "koalicioni antifashist", qe eshte, vec tjeter, i gabuar, pasi amerikanet e anglezet as i fusnin ne kandar fashistet, problemi kryesor ishin nazistet e japonezet, prandaj "koalicioni antifashist" eshte komplet jashte teme. Te ftoj ta besh zhvendosjen vete @Udha, (po jo manualisht). --1l2l3k (diskutimet) 20 korrik 2018 00:16 (CEST)
Hm ngadalë, unë propozoj që të bëhet vetëm Koalicioni Antifashist, si zgjidhje konsensusi. Në GoogleBooks paska libra të tillë, përjashto disa të Enver Hoxhës që nuk kanë vlerë në këtë rast.shihshih edhe kete, eshte vecanerisht me interes--Udha (diskutimet) 20 korrik 2018 00:27 (CEST)
Interesante, dhe tashme me bere indiferent ndaj titullit, prandaj nuk po ngulmoj me. --1l2l3k (diskutimet) 20 korrik 2018 16:04 (CEST)
@GrepfrutAroma,@Udha, 1l2l3k u bë indiferent, por unë mendoj se duhet përdorur emri qe perdor shumica e Wikipedia-ve te tjera sepse siç tha 1l2l3k më parë, emri Koalicioni Antifashist nuk është dhe aq shumë i saktë sepse fuqitë kryesore kundër SHBA-s dhe Bashkimit Sovjetik ishin Gjermania Naziste dhe Perandoria e Japonisë. Prandaj artikulli tjetër duhet të emërtohet Fuqitë e Boshtit dhe jo Fuqitë Fashiste. — Βατο (diskutimet) 8 mars 2019 22:55 (CET)
Nuk mendoj se do i bënte mirë Wikipedisë po të rihapeshin debate të bëra para një viti dhe të mbylluara. 1l2l3k miratoi ndryshimet e mia, të cilat mbështeten edhe nga literatura. Kemi mjaft tema tjera për të diskutuar.--Udha (diskutimet) 8 mars 2019 23:01 (CET)
@GrepfrutAroma, @Udha, e riemërova Aleatët e Luftës së Dytë Botërore, literatura mbështet të dy titujt, por kjo zgjidhje eshte më neutrale. @1l2l3k, në qoftë se nuk pajtohemi e diskutojmë përsëri. — Βατο (diskutimet) 16 mars 2019 09:42 (CET)