Le Grand-Quevilly

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Le Grand-Quevilly
Komunë
noform
Pamje nga Le Grand-Quevilly
Stema_figura
Vendndodhja
Le Grand-Quevilly is located in Franca
Le Grand-Quevilly
Le Grand-Quevilly
49°24′26″V 1°03′11″L / 49.4072222222°V 1.05305555556°L / 49.4072222222; 1.05305555556Koordinatat: 49°24′26″V 1°03′11″L / 49.4072222222°V 1.05305555556°L / 49.4072222222; 1.05305555556
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Seine-Maritime
Qarku Arrondissement Rouen
Kantoni Le Grand-Quevilly
Ndërbashkësia Métropole Rouen-Normandie
Kryetari Marc Massion
Partia PS
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 11,11 km2
Lartësia 42 m (m.n.d.)
Popullsia 25273 banorë
Dendësia 2275 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Quevillais
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 76120
INSEE 76322
Faqja Zyrtare grandquevilly.fr


Le Grand-Quevilly është një komunëFrancë. Le Grand-Quevilly bën pjesë në departamentin Seine-Maritimerajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 25273 banorë dhe sipërfaqe 11,11 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Sotteville-lès-Rouen në veri-lindje, Le Petit-Quevilly dhe Rouen në veri, Canteleu në perëndim, Petit-Couronne në jug dhe Saint-Étienne-du-Rouvray në lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.241—    
18001.235−0.5%
18061.278+3.5%
18211.460+14.2%
18311.578+8.1%
18361.440−8.7%
18411.585+10.1%
18461.598+0.8%
18511.555−2.7%
18561.557+0.1%
18611.548−0.6%
18661.519−1.9%
18721.613+6.2%
18761.618+0.3%
18811.731+7.0%
18861.813+4.7%
18911.773−2.2%
18962.132+20.2%
19012.048−3.9%
19062.209+7.9%
19112.458+11.3%
19214.120+67.6%
19266.264+52.0%
19317.683+22.7%
19368.942+16.4%
19469.857+10.2%
195413.565+37.6%
196218.727+38.1%
196825.611+36.8%
197531.963+24.8%
198231.650−1.0%
199027.658−12.6%
199926.679−3.5%
200626.226−1.7%
200726.162−0.2%
200825.826−1.3%
200925.160−2.6%
201024.930−0.9%
201124.637−1.2%
201224.563−0.3%
201324.967+1.6%
201425.273+1.2%

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetarë nderi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]