Madagaskari

Coordinates: 20°S 47°E / 20°S 47°E / -20; 47
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

20°S 47°E / 20°S 47°E / -20; 47

Repoblikan’i Madagasikara (Mad.)
République de Madagascar (Frëngj.)
Republika e Madagaskarit
Flamuri - Madagaskari
Flamuri - Madagaskari
Stema - Madagaskari
Stema - Madagaskari
Flamuri Emblema
Moto: Tanindrazana, Fahafahana, Fandrosoana (Vatan, Liria, Properiteti)
Gjuha Gjuha madagaskare dhe Gjuha frënge
Kryeqyteti Antananarivo
Forma e qeverisë Republikë
Kryeministri Andry Rajoelina
Kryetarë Albert Camille Vital
Sipërfaqja 587,040 km²
Popullsia 20.653.556 (Korrik 2009)
Dendësia e popullsisë 35,2 për banorë në km²
Prodhimi i Brendshëm Bruto 7.322 Mio. USD (126.)
Prodhimi i Brendshëm Bruto për banorë 431 US$ (160.)
Indeksi i zhvillimit njerëzor 0.499 (146), i ulët
Valuta Ariary MGA
Pavarësia 26 Qershor 1860 - (shpallur nga Franca)
Himni kombëtar Ry Tanindraza nay malala ô
Festa kombëtare 26 Qershor
Zona kohore UTC+3
Targat e automjeteve RM
Kodi i internetit TLD .mg
Prefiksi telefonik +261

Madagaskari (madagaskare: Repoblikan’i Madagasikara, frëngjisht: République de Madagascar) ndodhet në brigjet jug-lindore të AfrikësOqeanin Indian. Shteti më i afërt në pjesën kontinentale që gjendet përballë këtij ishulli-shtet është Mozambiku. Ky ishull është ishulli i dytë shtet më i madhe në botë pas Indonezisë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipërfaqja e përgjithshme e Madagaskarit është 587 040 km² prej së cilës 5 500 km² janë ujë. Madagaskari shtrihet rreth koordinatave gjeografike 20 00 ‘‘‘J’’’, 47 00 ‘‘‘L’’’. Madagaskari ka një vijë bregdetare 4,828 km të gjatë dhe shtrihet si vendi i vetëm në tërë ishullin.

Klima në Madagaskar përgjatë bregdetit është tropikale ndërsa në brendi normalizohet e në jug është e thatë.

Relievi i Madagaskarit në pjesën qendrore është malorë zbresin në rrafshnalta deri në bregdet. Pika më e ultë e relievit 0 m është përgjatë bregdetit në oqeanin Indian dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 2,876 metrave në Maromokotro, në pjesën më veriore të vendit.

Tarrace me kodra
Kodrat e mbuluara me pyellin me pemë të gjelbërta.
Deti me rërë të bardhë
Tarrace me kodrat(majtas)Kodrat e mbuluara me pyellin me pemë të gjelbërta.(qender) Deti me rërë të bardhë(djathtas)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Madagaskari – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Madagaskari eshte ishulli i katert ne bote per nga madhesia.Fauna dhe flora e tij jane te vecanta.Aty gjenden 70% e kameloneve te tokes dhe rriten gjashte nga shtate llojet e baobabeve egzistues.Madagaskari eshte i vetmi vend ne bote ku jetojne lemuret nje familje shume e vecante majmunesh.