Madagascar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull merret me filmin animuar Madagascar, për shtetin shiko Madegaskari.


Madagascar
Madagascar poster.jpg
{{{titulli}}}
Viti 2005
Regjia Eric Darnell
Tom McGrath
Prodhimi Mireille Soria
Skenari {{{autori}}}
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Ben Stiller
Chris Rock
Jada Pinkett Smith
David Schwimmer
Sacha Baron Cohen
Andy Ritcher
Muzika {{{muzika}}}
Kinematografia {{{kinematografia}}}
Montazhi {{{cutter}}}
Studioja kinematografike {{{studio}}}
Shpërndarë nga DreamWorks Distribution
Paramount Pictures
Data e daljes në kinema 27 maj 2005
Kohëzgjatja {{{zgjatja}}}
Shteti Flag of the United States.svg SHBA
Gjuha {{{gjuha}}}
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga {{{I_parapritur_nga}}}
Pasohet nga Madagascar 2


Madagascar është një film i animuar komedi të studios DreamWorks Animation. Është në prodhim prej DreamWorks Animation dhe është caktuar për të shfaqur për 2005 (Mundësisht në nëntor). DreamWorks njoftoi në web-faqën e tyre që Madagascar do të behët një franchise/filmseri si Shrek. Madagascar ka më pasur dy sequel për tani.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katër kafshë të kopështit zoologjik - zebra me emrinMarty, luani me emrinAlex, gjirafa me emrinMelman dhe kali detit me emrinGloria janë sensacion në New York, por Martit nuk i pëlqen aty dhe dëshiron të jeton në liri. Këtë mendim e kanë edhe katër pinguinat që e kanë bërë planin të ikin prej atij vendit, kur Marti shikon si pinguinët largohen ju tregon ketë plan tjerëve, por të tjerëve nuk i pëlqen kjo ide dhe Marti ikën nga kopshti zoologjikvetëm, kur të tjerët vënë re që Marti është larguar fillojnë ta kërkojnë nëpër New York. Por ata kapen nga policia në një stacion treni dhe dërgohën gabimisht në Madagaskar, por ata të katër nuk e dinë si është jeta në xhungël, dhe kështu fillon aventura e tyre në Madagaskar.

Transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi u transmetua në gjuhën shqipe, dubluar dhe me titullin Madagaskar.

Box office[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në javën e parë filmi i arriti 47'224'594$ në 4131 kinema, filmi filloj me të tretin vend në box office, për shkak se filmat Star Wars: Revenge of the Sith dhe The Longest Yard konkurencë e pati, sidomos Star Wars, që adhuruesit e kanë pritur me javë, që disa kanë fjetur para teatrit për të qenë të parë.

Madagascar gjithsej i fitoi 527 million dollar në të gjithë botën.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njoftuar nga DreamWorks Animation SKG:

Sequel[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sequel i kësaj është Madagascar 2: Escape 2 Africa, që është shfaqur më 7 nëntor 2008. Për 2011 u planuar një sequel i dytë me titullin Madagascar 3.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]