Madagascar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Ky artikull merret me filmin animuar Madagascar, për shtetin shiko Madegaskari.


Madagascar
Madagascar poster.jpg
Viti i prodhimit: 2005
Regjia: Eric Darnell
Tom McGrath
Prodhuesi: Mireille Soria
Skenaristi: {{{autori}}}
Interpretojnë: Ben Stiller
Chris Rock
Jada Pinkett Smith
David Schwimmer
Muzika: {{{muzika}}}
Kinematografia: {{{kinematografia}}}
Prerja: {{{cutter}}}
Studio: {{{studio}}}
Shpërndarë nga: DreamWorks Distribution
Paramount Pictures
Data(t) e lëshimit: 27 Maj 2005
Kohëzgjatja: {{{zgjatja}}}
Shteti: Flag of the United States.svg SHBA
Gjuha: {{{gjuha}}}
Vlerësimi: {{{vlerësimi}}}
I paraprirë nga {{{I_parapritur_nga}}}
I ndjekur nga Madagascar 2
[{{{webfaqja}}} Faqja zyrtare]
IMDb.Logo.png Madagascar
MadagascarAll Movie Guide

Madagascar 3 është një film animuarstudios DreamWorks Animation. Është në prodhim prej DreamWorks Animation dhe është caktuar për të shfaqur për 2005 (Mundësisht në nëntor). DreamWorks njoftoi në web-faqën e tyre që Madagascar do të behët një franchise/filmseri si Shrek. Madagascar ka më pasur dy sequel për tani.

Përmbajtja[redakto | redakto tekstin burimor]

Katër kafshë të kopështit zoologjik - zebra Marty, luani Alex, gjirafa Melman dhe kali detit Gloria janë sensacion në New York, por Marty nuk i pëlqen aty dhe dëshiron të jeton në liri. Atë mendim e kanë edhe katër pinguinat që e kanë bërë planin me ikur prej aty vendit, edhe Marty kshyr si pinguinat me ikur dhe e thotë ketë plan tjerëve, amo tjerëve nuk i pëlqen kjo ide dhe Marty ik nga kopshti zoologjik, mbasi tjertë kanë fjetur, pasi që e vërejn që Marty ka ikur, e kërkojn Alex, Melman dhe Gloria nëpër New York dhe e trembin krejt Nju Jorkun që pastaj i kapin dhe i ktheyn në kopshtin zoologjik, pastaj ata dërgohën gabimisht në Madagaskar, por ata katër nuk e dinë si është jeta në gjungël, dhe kështu dalin probleme nën shoqëri dhe aventura fillon.

Transmetimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Filmi u transmetua në gjuhën shqipe, dubluar dhe me titullin Madagaskar.

Box office[redakto | redakto tekstin burimor]

Në javën e parë filmi i arriti 47'224'594$ në 4131 kinema, filmi filloj me të tretin vend në box office, për shkak se filmat Star Wars: Revenge of the Sith dhe The Longest Yard konkurencë e pati, sidomos Star Wars, që adhuruesit e kanë pritur me javë, që disa kanë fjetur para teatrit për të qenë të parë.

Madagascar gjithsej i fitoi 527 million dollar në të gjithë botën.

Aktorët[redakto | redakto tekstin burimor]

Njoftuar nga DreamWorks Animation SKG:

Sequel[redakto | redakto tekstin burimor]

Sequel i kësaj është Madagascar 2: Escape 2 Africa, që është shfaqur më 7 nëntor 2008. Për 2011 u planuar një sequel i dytë me titullin Madagascar 3.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]