Jump to content

David Schwimmer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
David Schwimmer
Schwimmer në premierën e debutimit të tij regjisorial, Run Fatboy Run (2007)
U lind në
David Lawrence Schwimmer

2 nëntor 1966
Emrat e tjerëSnaro
ArsimiBeverly Hills High School
ShkollimiNorthwestern University (BA)
Profesioni
  • Aktor
  • komedian
  • regjisor
  • producent
Vite aktiviteti1989–present
Njohur për
Bashkëshorti/ja
(m. 2010; div. 2017)
Fëmijë1
ÇmimetLista e plotë
Nënshkrimi

David Lawrence Schwimmer[1] është një aktor, regjisor dhe producent amerikan.[2] Ai fitoi njohje mbarëbotërore për portretizimin e Ross Geller në sitcom Friends, për të cilin ai mori një Screen Actors Guild Award dhe një nominim Primetime Emmy Award për Aktorin Dytësor të Shquar në një Seri Komedi në vitin 1995. Ndërsa aktronte ende në Friends, roli i tij i parë kryesor në film ishte në The Pallbearer (1996), e ndjekur nga rolet në Kissing a Fool, Six Days, Seven Nights, Apt Pupil (all 1998), dhe Picking Up the Pieces (2000). Më pas ai u përfshi në miniserinë Band of Brothers (2001) si Herbert Sobel.

Schwimmer filloi karrierën e tij të aktrimit duke interpretuar në shfaqjet shkollore në Beverly Hills High School. Në vitin 1988, ai u diplomua në Northwestern University me një Bachelor të Arteve në teatër dhe fjalim. Pas diplomimit, Schwimmer bashkëthemeloi Lookingglass Theatre Company. Për pjesën më të madhe të fundit të viteve 1980, ai jetoi në Los Anxhelos si një aktor në vështirësi, i papunë, derisa luajti në filmin televiziv A Deadly Silence më 1989 dhe u shfaq në një numër rolesh televizive në fillim të viteve 1990, duke përfshirë L.A. Law, The Wonder Years, NYPD Blue, dhe Monty.

Pas finales të Friends më 2004, Schwimmer u degëzua në film dhe skenë. Ai u luajt si personazhi i titullit në filmin dramatik të vitit 2005, Duane Hopwood dhe i dha zërin Melman the Giraffe në ekskluzivitetin e filmit të animuar kompjuterik të Madagascar, luajti në komedinë e errët Big Nothing (2006), dhe thrillerin Nothing but the Truth (2008). Schwimmer bëri debutimin e tij në skenë në West End në rolin kryesor në Some Girl(s) të vitit 2005. Ai bëri debutimin e tij në BroadwayThe Caine Mutiny Court-Martial më 2006. Debutimi i tij si regjisor në filmin artistik pasoi në 2007 me komedinë Run Fatboy Run, dhe vitin e ardhshëm ai bëri debutimin e tij regjisorial Off-BroadwayFault Lines.

Ai gjithashtu ka bërë shumë regji të shquar gjatë karrierës së tij, e cila përfshin shumë episode të Friends gjatë kohës së tij si një portret i vlerësuar gjerësisht i Ross Geller.[3]

Në vitin 2016, Schwimmer luajti si avokat Robert Kardashian në filmin The People v. O. J. Simpson, për të cilin ai mori nominimin e tij të dytë Primetime Emmy Award, këtë herë për Aktorin e Shquar Dytësor në një Seri ose Film të Kufizuar.

  1. ^ "David Schwimmer: Director, Film Actor, Actor, Television Actor (1966–)" (në anglisht). Biography.com (FYI / A&E Networks). Arkivuar nga origjinali më gusht 25, 2017. Marrë më gusht 25, 2017.
  2. ^ Smith, David (2020-01-27). "David Schwimmer: 'I'm very aware of my privilege as a heterosexual white male'". the Guardian (në anglisht). Marrë më 2 qershor 2021.
  3. ^ "Friends" Episodes Directed by David Schwimmer