Teatri Broadway

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Teatri Broadway,[nb 1] që më së shumti njihet vetëm si Broadway, i referohet shfaqjeve teatrale të paraqitura në 40 teatro profesionale me 500 ose më shumë ulëse të vendosura në Theater District dhe Lincoln Center

përgjatë rrugës Broadway, në Manhattan, New York City.[1] Së bashku me teatrot West End të Londrës, teatrot Broadway konsiderohen gjerësisht që përfaqësojë nivelin më të lartë të teatrit komerciale në botën anglisht-folëse.

"Theater District" është një atraksion i famshëm turistik në Qytetin e New York-ut. Sipas The Broadway League, shfaqjet në Broadway kanë shitur një rekord të biletave me vlerë prej US$1.36 bilion në vitin 2014, një rritje prej 14% nga viti i kaluar. Pjesëmarrja në vitin 2014 ishte rreth 13.13 million, një rritje prej 13% nga viti 2013.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Although theater is the generally preferred spelling in the United States (see American and British English spelling differences), many Broadway venues, performers and trade groups for live dramatic presentations use the spelling theatre.

Citime

  1. ^ Pincus-Roth, Zachary.
  2. ^ "Broadway's box offices say goodbye to record-setting 2014". Crain Communications. Marrë më 5 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]