Hans Zimmer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hans Zimmer (djathtas) me vajzën e vetë (2006)

Hans Florian Zimmer lindi më 12 shtator 1957Frankfurt am Main, Gjermani. Është një kompozitor filmi gjerman, nder me te sukseshmit e ketyre 3 dekadave te fundit. Ai ka krijuar muziken e mbi 100 filmave si Rain Man, The Lion King, Crimson Tide, Gladiator, The Last Samurai, Pirates of the Caribbean etj. Zimmer deri tani ka fituar disa Oscar, Golden Globes dhe Grammys. Ai kaloi vitet e para te karrieres se tij ne Britani perpara se te zhvendosej ne SH.B.A. Ai eshte drejtuesi i divizionit te muzikes se filmit ne studiot DreamWorks, si dhe punon me kompozitore te tjere ne kompanine e themeluar prej tij Remote Control Productions. Punimet e tij jane te dallueshme per vete faktin e nderthurjes se tingujve te muzikes elektronike me orkestrale tradicionale. Zimmer eshte klasifikuar i 72-ti ne listen e 100 gjenive qe jetojne.

Filmografia (si kompozitor)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000

1999

1998

1997

1996

1995

1994

1993

1992

1991

1990

1989

1988

1987

1986

1985

1984

1982