The Dark Knight (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Dark Knight
Regjia ngaChristopher Nolan
Shkruar ngaSkenari:
Christopher Nolan
Jonathan Nolan
Tregimi:
David S. Goyer
Christopher Nolan
Stripi:
Bob Kane
Bill Finger
ProdhuesiChristopher Nolan
Charles Roven
Emma Thomas
LuajnëChristian Bale
Michael Caine
Heath Ledger
Aaron Eckhart
Gary Oldman
Maggie Gyllenhaal
Morgan Freeman
KinematografiaWally Pfister
MontazhiLee Smith
MuzikaHans Zimmer
James Newton Howard
Shpërndarë ngaWarner Bros.
Data e publikimit
Australi:
July 16, 2008
Amerika Veriore:
July 18, 2008
Mretëria e Bashkuar:
July 24, 2008
Kohëzgjatja
152 min.
Shteti SHBA Britania e Madhe Britania e Madhe
GjuhaAnglisht

The Dark Knight 2008 është një superhero film i drejtuar dhe bashkë-shkruar nga Christopher Nolan. Duke u bazuar në vizatime komike karakterin Batman DC, filmi është pjesë e e filmit Nolan Batman dhe një seri të filmave duke filluar nga viti 2005 . Christian Bale luan rolin kryesor, Bruce Wayne / Batman (Bale), prokurorit i qarkut Harvi Aaron Eckhart), asistent DA Rachel Dawes (Maggie Gyllenhaal), komisioneri i policisë Xhejms Gordon (Gary Oldman) dhe lufton dhe udhëtimin e tyre në luftën kundër kërcënimit të ri të Joker ( Heath Ledger ). The Joker identiteti është lënë një mister në film. Nolan's frymëzimi për filmin ishte Joker's book debutimi komik në 1940, dhe 1996 Halloween seri e gjatë. The Dark Knight u xhirua kryesisht në Çikago dhe në disa vende të tjera në Shtetet e Bashkuara, Angli dhe në Hong Kong .

Subjekti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarja fillon në qytetin e Gothamit,ku Jokeri , një kriminel është duke organizuar vjedhjen në një bankë , duke organizuar nje skuader te cilën pasi ia merr paratë i vret nje e nga nje të gjithë. Edhe pse në dukje i qetë, qyteti është në prag të kaosit nga bandat e ndryshme kriminale që qarkullojne gati të pashqetësuara. Që pas terheqjes seë Batmanit , kanë dalë shumë njerëz që e kopjojnë atë, herë pas here edhe për interesa jo njerëzore duke prishur kështu imazhin e heroit të qytetit. Duke pare te gjithe kete zallamahi Batmani i vertete shfaqet duke bashkepunuar me prokurorin Harvie Dent. Ne fakt njeriut-lakuriq nate i vjen per shtat qe Harvie te shihet si heroi ne menyre qe ai te kete mundesi te terhiqet nga ky pozicion dhe te afrohet serish me Rachel Dawes - sigurisht ne kepucët e Bruce Wayne. Por Dawes ka filluar nje histori dashurie me Dent, dhe është e paqartë në zgjedhjen e të ardhmes së saj.

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhirimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhirimet e filmit filluan zyrtarisht ne 18 prill 2007. Disa skena te filmit jane xhiruar me kamera IMAX sepse sipas regjisorit Nolan me kete lloj teknologjie i jepej filmit me gjalleri dhe madheshti, gjithashtu mund te sillte dhe te ardhura finaciare me te mira. Pikerisht skena e fillimit kur eshte dhe hyrja e JOKER-IT eshte xhiruar me IMAX per te dhene te publiku impaktin e personazhit. Regjisori Nolan dhe drejtori fotografise Wally Pfister kane bere xhirimet ne menyren tradicionale pa perdorur shume grafike kompjuterike sepse sipas tyre grafika kompjuterike konsiderohet tashme nje stil i vjeter.

Gjithashtu gjate xhirimeve eshte bere dhe nje testim me teknologjine 3D. Skenat ne fillim te filmit jane xhiruar ne ambjente me ndricim artificial ndersa ne fund te filmit jane futur skena me ndricim te erret per te rritur sa me shume impaktin visual dhe emocional me personazhin.

Ne tre javet e para te xhirimeve eshte xhiruar skena e marrjes ne pyetje, qe sipas Nolan-it eshte skena kyce dhe skena e tij e preferuar. Ashtu si dhe filmat meparshem dhe ky film eshte xhiruar ne Cikago ne pjesen me te madhe te tij ndersa skenat "fluturuese" te Batman-it, jane xhiruar ne Hong Kong. Pak jave para se te nisnim xhirimet stafi realizues shperndau fletushka neper qytet duke kerkuar falje per shqetesimin qe do te shkaktonin helikopteret qe do te xhironin ne kuote te ulet.

Xhirimet u mbyllen ne 11 nentor 2007 me nje buxhet prej 185 milion $.

Ne fund te filmit gjate titrave lexohet dhe << In memory of our friends Heath Ledger & Conway Wickliffe >> (ne memorie te miqve tane Heath Ledger & Conway Wickliffe) te cileve i dedikohet filmi. Ky i fundit ishte producent ekzekutiv dhe vdes nga nje aksident me makine ne sheshin e xhirimeve.

Dizajni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Efektet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Per efektet speciale eshte kujdesur kompania New Deal Studios ne Los Angeles, e specializuar ne animime grafike dhe kompjuterike si dhe skenografi ne miniuature. Per The Dark Knight kompania perdori kamera Vista-Vision me shpejtesi te madhe.

Ne skenen e shperthimit te gratacieles, ajo eshte e ndertuar me plastike dhe metal ne shkallen 1:3 dhe pastaj eshte hedhur ne ere, dhe fale kamerave me shpejtesi te madhe jep efektin e nje grataciele te vertete.

Skena tjeter e ndjekjes midis Batmobile dhe kamionit qe ndodh ne tunel, kamioni i ndertuar ne alumin dhe plastike dhe Batmobile e ndertuar ne xham plastik dhe metal te rende ne menyre qe gjate perplasjes pesha e kesaj te fundit te shtynte lehtesisht peshen e kamionit.

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika ështe komponuar nga Hans Zimmer në bashkëpunim me James Newton Howard qe kishin bashkepunuar sebashku dhe ne Batman Begins. Himni i personazhit te Batman-it ishte prezantuar ne fundin e filmit te kaluar, kurse Why So Serious himni i Joker-it eshte bazuar vetem ne dy nota muzikore sepse sipas Zimmer i jep personazhit "idene e anarkise".

Kolona zanore doli ne treg nga 15 korrik 2008 ne 4 formate te ndryshme.

Nominimet Awards[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi Kategoria Fitues/Nominim Result
Academy Awards
Best Supporting Actor Heath Ledger Fitues
Best Art Direction Nathan Crowley, Peter Lando Nominim
Best Cinematography Wally Pfister Nominim
Best Film Editing Lee Smith Nominim
Best Makeup John Caglione, Jr. and Conor O’Sullivan Nominim
Best Sound Editing Richard King Fitues
Best Sound Mixing Lora Hirschberg, Gary Rizzo and Ed Novick Nominim
Best Visual Effects Nick Davis, Chris Corbould, Tim Webber and Paul Franklin Nominim
American Film Institute Top 10 Film of the Year Warner Brothers Studios Fitues
Australian Film Institute International Award for Best Actor Heath Ledger Fitues
BAFTA Awards. Best Supporting Actor Heath Ledger Fitues
Best Music Hans Zimmer / James Newton Howard Nominim
Best Cinematography Wally Pfister Nominim
Best Editing Lee Smith Nominim
Best Production Design Nathan Crowley / Peter Lando Nominim
Best Costume Design Linda Hemming Nominim
Best Sound Lora Hirschberg / Richard King / Ed Novick / Gary Rizzo Nominim
Best Visual Effects Chris Corbould / Nick Davis / Paul Franklin / Tim Webber Nominim
Best Make Up and Hair Peter Robb-King Nominim
Broadcast Film Critics Association Best Picture Warner Brothers Studios Nominim
Best Director Christopher Nolan Nominim
Best Supporting Actor Heath Ledger Fitues
Best Acting Ensemble Bale, Caine, Ledger, Eckhart, Oldman, Gyllenhaal, and Freeman Nominim
Best Action Movie Warner Brothers Studios Fitues
Best Composer James Newton Howard and Hans Zimmer Nominim
Golden Globe Awards Best Supporting Actor in a Motion Picture Heath Ledger Fitues
Golden Trailer Awards Best Action Trailer Warner Brothers Studios Fitues
"Batman Teaser" Poster Warner Brothers Studios Nominim
Best Summer 2008 Blockbuster Poster (teaser) Warner Brothers Studios Fitues
Best Motion Title/Graphics Warner Brothers Studios Nominim
Grammy Awards Best Score Soundtrack Album James Newton Howard and Hans Zimmer Fitues
National Board of Review Top 10 Film of the Year Warner Brothers Fitues
National Movie Awards Best Superhero Film Warner Brothers Studios Fitues
Best Performance - Male Christian Bale Nominim
Project Fanboy Awards Best Comic Book to Movie Adaptation Batman The Dark Knight Fitues
Best Comic Book to Movie Adaptation: Actor Heath Ledger Fitues
People's Choice Awards Favorite Movie Warner Brothers Studios Fitues
Favorite Action Movie Warner Brothers Studios Fitues
Favorite Cast Bale, Ledger, Eckhart, Caine, Oldman, Gyllenhaal, and Freeman Fitues
Favorite Male Action Star Christian Bale Nominim
Favorite Leading Man Christian Bale Nominim
Favorite On-Screen Match Up Christian Bale and Heath Ledger Fitues
Favorite Superhero Christian Bale as Batman Fitues
Satellite Awards Best Sound (Mixing & Editing) Richard King, Lora Hirschberg, and Gary rizzo Fitues
Best Director Christopher Nolan Nominim
Best Supporting Actor Heath Ledger Nominim
Best Visual Effects Nick Davis, Chris Corbould, Tim Webber, Paul Franklin Nominim
Best Film Editing Lee Smith Nominim
Scream Awards The Ultimate Scream Warner Brothers studios Fitues
Best Director Christopher Nolan Fitues
Best Screamplay Christopher Nolan and Jonathan Nolan Fitues
Best Sequel Warner Brothers Studios Fitues
Best F/X Warner Brothers Studios Fitues
Best Comic Book Movie Warner Brothers Studios Fitues
Best Fantasy Actor Heath Ledger Fitues
Best Superhero Christian Bale Fitues
Best Villain Heath Ledger Fitues
Best Supporting Actor Gary Oldman Fitues
The Holy Sh!t Scene of the Year Big Rig Flips over Fitues
Best Line Heath Ledger - I believe that whatever doesn't kill you simply makes you... stranger! Fitues
Best Fantasy Movie Warner Brothers Studios Nominim
Best Fantasy Actor Christian Bale Nominim
Best Villain Aaron Eckhart Nominim
Best Supporting Actor Michael Caine Nominim
Best Line Heath Ledger - Why So Serious? Nominim
Best Line Heath Ledger - I'm gonna make this pencil disappear Nominim
The Holy Sh!t Scene of the Year The Batmobile/Batpod Chase Nominim
Teen Choice Awards Choice Summer Movie - Action, Adventure Warner Brothers Studios NominimAward Category Winner/Nominee Result
American Cinema Editors Best Edited Feature Film,Dramatic Lee Smith Nominim
American Society of Cinematographers Outstanding Achievement Award,Theatrical Release Wally Pfister Nominim
Art Directors Guild Excellence in Production Design,Fantasy Films Nathan Crowley Fitues
Cinema Audio Society Awards Outstanding Achievement in Sound Mixing Ed Novick,Lora Hirschberg,Gary A. Rizzo Nominim
Costume Designers Guild Excellence in Fantasy Film Lindy Hemming Fitues
Directors Guild of America Outstanding Directorial Achievement in Feature Film Christopher Nolan Nominim
Motion Picture Sound Editors Best Sound Editing: Music in a Feature Film Alex Gibson and Daniel Pinder Fitues
Best Sound Editing: Dialogue and ADR in a Feature Film Richard King, Hugo Weng, Linda Folk, and Michael Magill Nominim
Best Sound Editing: Sound Effects and Foley in a Feature Film Richard King,Christopher Flick,John Roesch, Alyson Dee Moore, Michael W. Mitchell, Hamilton Sterling, and Michael Babcock Fitues
Producers Guild of America Motion Picture Producer of the Year Award, Theatrical Motion Picture Christopher Nolan, Charles Roven, Emma Thomas Nominim
Screen Actors Guild Awards Best Supporting Actor Heath Ledger Fitues
Best Stunt Ensemble Warner Brothers Studios Fitues
Visual Effects Society Outstanding Models and Miniatures in a Feature Motion Picture(Garbage Truck Crash Models And Miniature) Ian Hunter, Forest Fischer, Branden Seifert, Adam Gelbart Fitues
Outstanding Created Environment in a Feature Motion Picture(Imax Gotham City Scapes) Peter Bebb, David Vickery, Philippe Leprince, Andrew Lockley Fitues
Outstanding Special Effects in a Motion Picture Chris Corbould, Peter Notley, Ian Lowe Fitues
Writers Guild of America Best Adapted Screenplay Jonathan Nolan and Christopher Nolan; Story by Christopher Nolan & David S. Goyer Nominim


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Top AlbaniaRadio[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]