Jump to content

Heath Ledger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Heath Ledger
U lind në(1979-04-04)4 prill 1979
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
KombësiaAustralian
TitulliHeath Ledger

Heath Andrew Ledger (4 prill 1979 - 22 janar 2008) ishte aktor filmi dhe televizioni australian. Pas roleve në film dhe televizionin australian, gjatë viteve 1990, Ledger u zhvendos në Shtetet e Bashkuara dhe në vitin 1998 filloi karrierën e tij filmike. Ka luajtur në nëntëmbëdhjetë filma, disa nga më të shquarit janë këtu 10 Things I Hate About You ( 1999 ),The Patriot (2000 - film), Monster's Ball ( 2001 ), A Knight's Tale ( 2001 ), Brokeback Mountain ( 2005 ), dhe The Dark Knight (film) ( 2008 ) [1][2].

Jeta personale dhe familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Heath Ledger ka lindur më 4 prill 1979Perth, Australi, i biri i Sally Ledger Bell (e lindur në Ramshaw ) një mësuese franceze, dhe Kim Ledger, shofer makine dhe inxhinier minierash, familja e të cilit ka themeluar Ledger Inxhinieri ( Ledger Engineering Foundry )[3][4][5].Sir Frank Ledger Charitable Trust është emëruar pas stërgjyshit[3]. Prindërit e tij u ndanë kur ai ishte 10 vjeç dhe u divorcuan në 11 vjeç. Motra më e madhe, Kate një aktore dhe publiciste, me të cilën ai ishte shumë i afërt, i frymëzuar nga ajo dhe e dashura e tij Gene Kelly frymëzuan koreografin i tij të suksesshëm që i shpien në Guildford Grammar të 60 anëtarët të ekipit të "first all-boy victory"Eisteddfod Rock Challenge[3][6][7][8].

Heath dhe Kate (vëlla e motër) në familje i përfshijnë dy gjysëm-motrat, Ashleigh Bell (b. 1989 ), vajza e nënës së tij me burrin e saj të dytë - njerku Roger Bell, dhe Ledger Olivia (b. 1997), vajza e babait të tij me gruan e tij të dytë - njerka Ema Brown.[9]

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1990[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2000[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Heath Ledger vdiq papritur vetem 28 vjec, dite marte 22 janar 2008.

Trupi i tij u gjet pa jete nga pastruesja ne apartamentin e tij ne Soho ne New York. Ai ishte pare te hynte ne apartament gjate paradites dhe mendohet qe vdekja te kete ndodhur rreth ores 14:45(ora lokale). Pak minuta pas publikimit te lajmit ne agjensite e lajmeve me qindra njerez dhe gazetare rrethuan ndertesen ku jetonte aktori. Nderkohe qe shume prej tyre prisnin pergenjeshtrimin e lajmit, ishte e kote sepse duken vetem mjeket qe nxjerrin trupin e pajete te mbuluar te aktorit.

Ne oret dhe ditet ne vazhdim trotuari perballe nderteses ishte mbushur me lule, letra, fotografi ne nderim te tij, nderkohe qe vazhdonin dhe hetimet per te gjetur shkakun e vdekjes per nje person kaq te ri dhe pse ne apartamentin e tij nuk u gjet asnje lloj droge. Gjithashtu nuk gjeten as elemente te tjere qe mund te mendohej per nje vetvrasje. Mbasi u be autopsia trupit, policia ne 6 shkurt 2008 beri publike rezultatet dhe faktet dhe leshoi deklaraten:

Z. Heath Ledger vdiq nga nje helmim si pasoje e kombinit te gabuar teoxicodone, idrocodone, diazepam, temazepam, alprazolam e doxylamine

Keshtu konfirmohet qe vdekja ishte nje helmin aksidental nga kombinimi i gabuar qetesuesve qe ai merrte normalisht dhe me konsutiminin e mjekut dhe jo nje vetvrasje sic u mendua ne ditet e para te vdekjes. Trupi i aktorit u transportua ne Australi ne vendlindjen e tij. Funerali u zhvillua ne qytetin Perth ne forme private ku benin pjese vetem familjaret. Trupi i tij u dogj ne krematorium dhe u varros prane gjysherve te tij.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shënime të tjera
1993 Ship to Shore Cyclist
1996 Sweat Snowy Bowles Series regular
1997 Home and Away Scott Irwin Guest
Roar Conor Leading role

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Vendi
1992 Clowning Around Orphan clown
1997 Blackrock Toby
Paws Oberon
1999 Two Hands Jimmy Nominated — Film Critics Circle Award for Best Actor
Nominated — Australian Film Institute Award for Best Actor in a Leading Role
10 Things I Hate About You Patrick Verona Nominated – MTV Movie Awards (Best Musical Sequence)
2000 The Patriot Gabriel Martin Blockbuster Entertainment Awards — Favorite Male — Newcomer
2001 Monster's Ball Sonny Grotowski
A Knight's Tale Sir William Thatcher / Sir Ulrich von Lichtenstein of Gelderland Nominated – MTV Movie Awards (Best Kiss, Best Musical Sequence; both shared with Shannyn Sossamon)
2002 The Four Feathers Harry Faversham
2003 The Order Alex Bernier
Ned Kelly Ned Kelly Nominated — Film Critics Circle Award for Best Actor
Nominated — Australian Film Institute Award for Best Actor in a Leading Role
2005 Casanova Giacomo Casanova
The Brothers Grimm Jacob Grimm
Lords of Dogtown Skip Engblom
Brokeback Mountain Ennis del Mar Australian Film Institute International Award for Best Actor
Australian Film Institute Awards – Reader's Choice Best Actor
Central Ohio Film Critics Association Award for Best Actor
Central Ohio Film Critics Association Award for Actor of the Year
Las Vegas Film Critics Society Award for Best Actor
New York Film Critics Circle Award for Best Actor
Phoenix Film Critics Society Award for Best Actor
San Francisco Film Critics Circle Award for Best Actor
Santa Barbara International Film Festival Performance of the Year Award
Nominated — Academy Award for Best Actor
Nominated — BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role
Nominated — Broadcast Film Critics Association Award for Best Actor
Nominated — Chicago Film Critics Association Award for Best Actor
Nominated — Chlotrudis Award for Best Actor
Nominated — Independent Spirit Award for Best Male Lead
Nominated — Inside Film Award for Best Actor
Nominated — Golden Globe Award for Best Actor - Motion Picture Drama
Nominated — London Film Critics' Circle Award for Actor of the Year
MTV Movie Awards (Best Kiss, shared with Jake Gyllenhaal)
Nominated — Online Film Critics Society Award for Best Actor
Nominated — Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role
Nominated — Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
Nominated — Satellite Award for Best Actor - Motion Picture Drama
Nominated — Washington DC Area Film Critics Association Award for Best Actor
2006 Candy Dan Nominated — Australian Film Institute Award for Best Actor in a Leading Role
Nominated — Inside Film Award for Best Actor
Nominated — Film Critics Circle Award for Best Actor
2007 I'm Not There Robbie Clark 2007 Independent Spirit Robert Altman Award — Shared with cast and crew
2008 The Dark Knight Joker Academy Award for Best Supporting Actor
Australian Film Institute International Award for Best Actor
Boston Society of Film Critics Award for Best Supporting Actor
BAFTA Award for Best Actor in a Supporting Role
Broadcast Film Critics Association Award for Best Supporting Actor
Central Ohio Film Critics Association Award for Actor of the Year
Central Ohio Film Critics Association Award for Actor of the Year
Chicago Film Critics Association Award for Best Supporting Actor
Dallas-Fort Worth Film Critics Association Award for Best Supporting Actor
Florida Film Critics Circle Award for Best Supporting Actor
Golden Globe Award for Best Supporting Actor - Motion Picture
GQ Australia Men of the Year Awards (Best Actor)
Iowa Film Critics Award for Best Supporting Actor
Kansas City Film Critics Circle Award for Best Supporting Actor
Las Vegas Film Critics Society Award for Best Supporting Actor
Los Angeles Film Critics Association Award for Best Supporting Actor
Online Film Critics Society Award for Best Supporting Actor
People's Choice Award for Best Ensemble Cast
People's Choice Award for Best On-Screen Match-Up (shared with Christian Bale)
Phoenix Film Critics Society Award for Best Supporting Actor
San Francisco Film Critics Circle Award for Best Supporting Actor
Scream Award for Best Fantasy Actor
Scream Award for Best Villain
Scream Award for Best Line "I believe that whatever doesn't kill you makes you stranger."
Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role
Southeastern Film Critics Association Award for Best Supporting Actor
Toronto Film Critics Association Award for Best Supporting Actor
Washington DC Area Film Critics Association Award for Best Supporting Actor
Nominated — Broadcast Film Critics Association Award for Best Cast
Nominated — London Film Critics' Circle Award for Actor of the Year
Nominated — Satellite Award for Best Supporting Actor - Motion Picture
2009 The Imaginarium of Doctor Parnassus Tony[10] post-production

Video muzike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • (2006) "Cause an Effect" and "Seduction is Evil (She's Hot)", kënduar nga N'fa, video drejtuar nga Ledger.
 • (2006) "Morning Yearning," kënduar nga Ben Harper, video drejtuar nga Ledger.
 • (2007) "Black Eyed Dog," kënduar dhe teksti nga Nick Drake (1948–1974), video drejtura nga Ledger.
 • (2009) "King Rat", kënduar nga Modest Mouse, video e animuar nga Terry Gilliam dhe më para nga Ledger.[11]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ AP (2008-01-23). "Timeline of Heath Ledger's Career". gmanews.tv. GMA Network. Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2008. Marrë më 2008-04-27. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Filmography - Heath Ledger". Hello!. Hello! Ltd. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2009. Marrë më 2008-08-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c Dominic Wills (2008). "Heath Ledger Biography". tiscali.film & tv. tiscali.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2009. Marrë më 2008-04-22. The Ledger name was well-known in Perth, the family having run a foundry that provided much of the raw material for the famous Perth to Kalgoorlie Pipeline, which ran 557 kilometres east out into the desert and, beginning to pump [water] back in 1903, first supplied the Western Australian goldfields and now served over 100,000 people and 6 million sheep in 44,000 square miles. The Sir Frank Ledger Charitable Trust, named after Heath's great-grandfather, was renowned for granting funds to the area's universities, paying for visiting lecturers and scholarships for gifted students. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 4. ^ "Heath Ledger Biography (1979-)". Filmreference.com. 2007. Marrë më 2008-08-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Banks, Frederick & Annie". Western Australian Museum Official Website. museum.wa.gov.au. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2008. Marrë më 2008-02-07. The Ledger Foundry made most of the pipes, etc. for the Kalgoorlie Pipe Line. Fred worked as a partner in the Foundry & also made tools for the prospectors on the Goldfields. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 6. ^ Kevin Sessums. "We're Having a Heath Wave". Vanity Fair. vanityfair.com (Condé Nast Publications) (August 2000): 4. Marrë më 2008-04-21. [Dispensing with 'romantic' notions promulgated by some biographies (including Wills's in tiscali.film & tv) that he and his sister are named after characters Catherine and Heathcliff in Emily Brontë's novel Wuthering Heights], he's asked if Heath is a shortened version of Heathcliff. 'No, just Heath. But I do have an older sister named Kathy,' he says. 'Well, Kate.'  {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 7. ^ Kevin Sessums. "We're Having a Heath Wave". Vanity Fair. vanityfair.com (Condé Nast Publications) (August 2000): 3. Marrë më 2008-04-23. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 8. ^ Melissa Kent (2008-02-09). "Tears, Tributes Accompany Heath Ledger to His Final Rest". The Age. theage.com.au. Marrë më 2008-04-21. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 9. ^ "Heath Ledger Biography". Yahoo! Movies. 2008-02-06. Marrë më 2008-02-14. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Christopher Campbell (2007-10-09). "Details about Terry Gilliam's 'The Imaginarium of Dr. Parnassus'" (Web). Cinematical.com. Moviefone (AOL). Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2012. Marrë më 2008-08-02. [via Rotten Tomatoes]. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Heather Adler (2007-04-10). "(Not So) Modest Mouse Speaks". dose.ca. Canwest Interactive. Arkivuar nga origjinali (Web) më 21 shkurt 2013. Marrë më 2008-12-12. Hunky Hollywood actor Heath Ledger has even signed up to create a video for an unreleased track with legendary animator Terry Gilliam of Monty Python fame. ... 'We kind of befriended Heath Ledger awhile back through our tour manager and he'd been wanting to do a video,' [lead singer and guitarist Isaac] Brock explains. 'Just recently, a couple of days ago, he [Ledger] said Terry Gilliam wants to animate it. ... It's for a song that's not even on the record. It's called "King Rat." ' ... The song will also be available on a forthcoming Modest Mouse EP that will feature tracks that didn't make it onto We Were Dead Before the Ship Even Sank. Brock says he isn't sure when the second disc will be ready due to time constraints.... {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]