Bob Dylan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bob Dylan Nobel prize medal.svg
Bob Dylan - Azkena Rock Festival 2010 2.jpg
U lind më24 maj 1941
Duluth, Minnesota, Flag of the United States.svg SHBA
Kombësiaamerikan
Gjinitë letrarepoezi
Example alt text
Bob Dylan

Bob Dylan (i lindur Robert Allen Zimmerman24 maj 1941) është një muzikant po edhe poet Amerikan. Nja ca nga këngët e tij të famshme janë “Blowin' in the Wind”, “Like a Rolling Stone” dhe “Hurricane”. Ai këndon, luan kitarë, piano dhe harmonikë. Fitues i Çmimit Nobel për letërsi, për vitin 2016.

Historia e Karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Legacia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bob Dylan ishte një nga muzikantët më të famshëm në botë në vitet 60. Deri më sot ai ka fituar 11 Grammy Awards, dhe është futur në Grammy Hall of Fame dhe Rock and Roll Hall of Fame.

Lista e Albumeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Bob Dylan
 • The Freewheelin' Bob Dylan
 • The Times They Are a-Changin'
 • Another Side of Bob Dylan
 • Bringing It All Back Home
 • Highway 61 Revisited
 • Blonde on Blonde
 • John Wesley Harding
 • Nashville Skyline
 • Self Portrait
 • New Morning
 • Pat Garrett & Billy the Kid
 • Dylan
 • Planet Waves
 • Blood on the Tracks
 • The Basement Tapes
 • Desire
 • Street Legal
 • Slow Train Coming
 • Saved
 • Shot of Love
 • Infidels
 • Empire Burlesque
 • Knocked Out Loaded
 • Down in the Groove
 • Oh Mercy
 • Under the Red Sky
 • Good as I Been to You
 • World Gone Wrong
 • Time Out of Mind
 • Love and Theft
 • Modern Times
 • Together Through Life
 • Christmas in the Heart

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bob Dylan at IMDb