Duluth, Minnesota

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Duluth, Minnesota
qytet
noform
Flamuri_figura
Vendndodhja
Duluth, Minnesota is located in SHBA
Duluth, Minnesota
Duluth, Minnesota

Koordinatat: 46°47′12.98″V 92°5′53.5″P / 46.7869389°V 92.098194°P / 46.7869389; -92.098194

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Minnesota
Qarku Saint Louis
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 226.44 km2
 •  tokësore 175.58 km2
 •  ujore 50.87 km2
Lartësia 214 m (m.n.d.)
Popullsia 86265 banorë (2010)
 •  urbane 120,378 (US: 260th) banorë
 •  aglomerati 279,887 (US: 166th) banorë
Dendësia 491.3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1857
Zona Kohore CST-6
Verore CDT-5
Kodi Postal 55801, 55802, 55803, 55804, 55805, 55806, 55807, 55808, 55810, 55811, 55812
Prefiksi 218
Koordinatat 46° 47′ 12.98″ Veri

92° 5′ 53.5″ Perëndim

Faqja Zyrtare duluthmn.gov

Duluth, Minnesota është një qytet në qarkun Saint Louisshtetit federal Minnesota, SHBA. Në Duluth, Minnesota jetojnë 86265 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 491.3 banor/km2 (1272.5 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 226.44 km2 (87.43 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 214 m (702 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Duluth, Minnesota – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale