Jump to content

Rotten Tomatoes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rotten Tomatoes
Screenshot
Webfaqjarottentomatoes.com
KomercialPo
Tipi i faqesGrumbullues i rishqyrtimeve për film dhe televizion
RegjistrimOpsional
Pronari
 • Fandango Media:[1]
  • WarnerMedia (25%)
  • NBCUniversal (75%)
Lëshuar më12 gusht 1998
Alexa rankrënie 818 (qershor 2020)[2]
[3][4][5]

Rotten Tomatoes është një uebfaqe amerikane për rishikim dhe grumbullim të filmit dhe televizionit. Kompania u lançua në gusht 1998 nga tre studentë universitarë në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley: Senh Duong, Patrick Y. Lee dhe Stephen Wang.[6][7][8][9] Edhe pse emri "Rotten Tomatoes (sq. Domatet e kalbura)" lidhet me praktikën e audiencës që hedh domate të kalbura kur nuk pranojnë një performancë të dobët skenike, frymëzimi origjinal vjen nga një skenë ku shfaqen domate në filmin kanadez Léolo (1992).[10]

Që nga janari i vitit 2010, Rotten Tomatoes ka qenë në pronësi të Flixster, e cila nga ana e saj ishte fituar nga Warner Bros. më 2011. Në shkurt 2016, Rotten Tomatoes dhe faqja e saj mëmë Flixster u shitën te Comcast's Fandango.[11] Warner Bros. mbajti një pjesë të pakicave në njësitë e bashkuara, përfshirë Fandango.

 1. ^ Spangler, Todd (2019-05-23). "Rotten Tomatoes Revamps Movie Audience Scores to Focus on Verified Ticket Buyers". Variety (magazine) (në anglisht). Marrë më 2020-05-02. NBCUniversal's Fandango acquired the reviews-aggregation site in 2016 from Warner Bros., which retains a 25% stake in Rotten Tomatoes.
 2. ^ "rottentomatoes.com Competitive Analysis, Marketing Mix and Traffic - Alexa". alexa.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2017. Marrë më 2020-06-04.
 3. ^ "Fandango snaps up Rotten Tomatoes and Flixster" (në anglisht). Engadget(AOL). Marrë më 19 shkurt 2016.
 4. ^ Anthony D'Alessandro. "Fandango Acquires Rotten Tomatoes & Flixster - Deadline". Deadline Hollywood (në anglisht). Penske Media Corporation. Marrë më 19 shkurt 2016.
 5. ^ "Rottentomatoes.com Traffic, Demographics and Competitors - Alexa". www.alexa.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2017. Marrë më 12 prill 2019.
 6. ^ "How Rotten Tomatoes became Hollywood's most influential — and feared — website". Los Angeles Times (në anglisht). ISSN 0458-3035. Marrë më 18 prill 2018.
 7. ^ "Entrepreneurial Best Practices Series: A Fireside Chat with Rotten Tomatoes Founder Patrick Lee - Berkeley-Haas Entrepreneurship Program". Berkeley-Haas Entrepreneurship Program (në anglisht). Marrë më 18 prill 2018.
 8. ^ "Notable Cal Alumni" (në anglisht). Cal Alumni Association, UC Berkeley. 21 shkurt 2018. Marrë më 18 prill 2018.
 9. ^ "Stephen Wang". angel.co (në anglisht). Marrë më 18 prill 2018.
 10. ^ "the Scenes at Rotten Tomatoes" by Simon Van Zuylen-Wood. WIRED. January 21, 2020. Accessed February 1, 2020.
 11. ^ Pallotta, Frank. "Fandango acquires review site Rotten Tomatoes, Flixster". CNNMoney (në anglisht). Marrë më 18 prill 2018.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]