Jake Gyllenhaal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jake Gyllenhaal
Gyllenhaal në premierën e Spider-Man: Far From Home më 2019
U lind në
Jacob Benjamin Gyllenhaal

19 dhjetor 1980
ShkollimiUniversiteti i Kolumbias
Profesioni
 • Aktor
 • producent
Vite aktiviteti1991–tani
Works
Lista e plotë
Prind/ër
FamiljaGyllenhaal
ÇmimetLista e plotë

Jake Gyllenhaal (lindi më 19 dhjetor 1980) është një aktor amerikan. I lindur në familjen Gyllenhaal, ai është djali i regjisorit Stephen Gyllenhaal dhe skenaristes Naomi Foner, dhe motra e tij më e madhe është aktorja Maggie Gyllenhaal.[1] Ai filloi të aktrojë si fëmijë, duke bërë debutimin e tij në aktrim në City Slickers (1991), e ndjekur nga rolet në filmat e babait të tij A Dangerous Woman (1993) dhe Homegrown (1998). Rolet e tij të rëndësishme ishin si Homer HickamOctober Sky (1999) dhe si një adoleshent i trazuar psikologjikisht në Donnie Darko (2001).

Gyllenhaal luajti në filmin e fatkeqësisë fantastiko-shkencore të vitit 2004, The Day After Tomorrow. Ai luajti Jack Twist në dramën romantike të Ang Lee Brokeback Mountain (2005), për të cilën Gyllenhaal fitoi një BAFTA Award dhe u nominua për një Academy Award. Karriera e tij përparoi me rolet kryesore në thrillerin Zodiac (2007), komedinë romantike Love & Other Drugs (2010), dhe filmin fantastiko-shkencor Source Code (2011). Një vlerësim i mëtejshëm erdhi me rolet e tij në filmat thriller të Denis Villeneuve, Prisoners (2013) dhe Enemy (2013), dhe ai mori nominime për BAFTA Award për Aktorin më të Mirë në një Rol Kryesor për interpretimet e tij si gazetar manipulues në Nightcrawler (2014) dhe një shkrimtar problematik në Nocturnal Animals (2016). Publikimi i tij me fitimin më të madh erdhi me filmin superhero të Marvel Cinematic Universe, Spider-Man: Far From Home (2019), në të cilin ai portretizoi Quentin Beck / Mysterio. Që atëherë ai ka luajtur në Wildlife (2018), Velvet Buzzsaw (2018), The Guilty (2021), dhe Ambulance (2022).

Gyllenhaal ka interpretuar në skenë, duke luajtur në një produksion të West End të shfaqjes This Is Our Youth dhe prodhimet në Broadway të muzikalit Sunday in the Park with George, si dhe në shfaqjet Constellations dhe Sea Wall/A Life, e fundit prej të cilave e fitoi një nominim për Tony Award për Aktorin më të Mirë në një Shfaqje. Përveç aktrimit, ai është i zëshëm për çështje politike dhe sociale.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1980–2000: Jeta e hershme dhe fillimet e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jacob Benjamin Gyllenhaal u lind më 19 dhjetor 1980, në Los Anxhelos, Kaliforni, nga producentja dhe skenaristja e filmit Naomi Foner (i mbilindur Achs) dhe regjisori i filmit Stephen Gyllenhaal.[2][3] Aktorja Maggie Gyllenhaal, motra e tij më e madhe, u shfaq me të në filmin Donnie Darko. Babai i Gyllenhaal, i cili u rrit si suedezborgian, është me prejardhje suedeze dhe angleze dhe është pasardhës i familjes fisnike suedeze Gyllenhaal.[4] Paraardhësi i tij i fundit që lindi në Suedi ishte stërgjyshi i tij, Anders Leonard Gyllenhaal.[5] Nëna e Gyllenhaal është hebreje,[6][7][8][9] dhe ka lindur në qytetin e Nju Jorkut në një familje jehude Ashkenazi nga Rusia dhe Polonia.[10][11] Gyllenhaal ka thënë se ai e konsideron veten hebre.[12][13] Në ditëlindjen e tij të 13-të, Gyllenhaal kreu një "akt të ngjashëm me Bar Mitzvah, pa kurthe tipike", duke u bërë vullnetar në një strehë për të pastrehët sepse prindërit e tij donin t'i jepnin një ndjenjë mirënjohjeje për stilin e tij të privilegjuar të jetesës.[14][15]

Si fëmijë, Gyllenhaal ishte i ekspozuar rregullisht ndaj filmave për shkak të lidhjeve të familjes së tij me industrinë. Ai bëri debutimin e tij në aktrim si djali i Billy Crystal në komedinë e vitit 1991 City Slickers. Prindërit e tij nuk e lejuan atë të shfaqej në The Mighty Ducks (1992) sepse do t'i duhej të largohej nga shtëpia për dy muaj.[3] Në vitet e mëvonshme, prindërit e lejuan atë të kalonte në audicion për role, por rregullisht e ndaluan që t'i merrte ato nëse ai zgjidhej.[16] Ai u lejua të shfaqej disa herë në filmat e babait të tij. Gyllenhaal u shfaq në filmin e vitit 1993 A Dangerous Woman (së bashku me motrën Maggie), në "Bop Gun", një episod i vitit 1994 i Homicide: Life on the Street dhe në komedinë e vitit 1998 Homegrown. Së bashku me nënën e tyre, Jake dhe Maggie u shfaqën në dy episode të Molto Mario, një shfaqje gatimi italiane në Food Network. Para vitit të tij të fundit në shkollën e mesme, i vetmi film tjetër i pa drejtuar nga babai i tij në të cilin Gyllenhaal u lejua të interpretonte ishte filmi i vitit 1993 Josh and S.A.M., një aventurë pak e njohur për fëmijë.[17]

Prindërit e tij këmbëngulën që ai të kishte punë verore për të mbajtur veten, dhe kështu ai punoi si roje shpëtimi dhe si busser në një restorant të drejtuar nga një mik i familjes.[16] Gyllenhaal tha se prindërit e tij inkurajonin shprehjen artistike: "Unë kam prindër që më kanë mbështetur vazhdimisht në mënyra të caktuara. Në mënyra të tjera, atyre u mungonin. Padyshim, është në shprehje dhe krijimtarinë ku familja ime ka qenë gjithmonë më e mira."[18] Gyllenhaal u diplomua në Harvard-Westlake School në Los Anxhelos më 1998, më pas ndoqi Universitetin e Kolumbias, ku motra e tij ishte maturante dhe nga e cila ishte diplomuar nëna e tij, për të studiuar fetë lindore dhe filozofinë. Në Kolumbia, ai ishte banor i John Jay Hall.[19] Gyllenhaal u largua pas dy vitesh për t'u përqëndruar në aktrim, por ka shprehur synimet për të përfunduar përfundimisht diplomën e tij.[3] Roli i parë kryesor i Gyllenhaal ishte në October Sky, përshtatje e Joe Johnston më 1999 i autobiografisë së Homer Hickam Rocket Boys, në të cilën ai portretizoi një të ri nga Virxhinia Perëndimore që përpiqej të fitonte një bursë shkencore për të mos u bërë një minator qymyri. Filmi u prit pozitivisht dhe fitoi 32 milionë dollarë; ajo u përshkrua në Sacramento News and Review si "performanca e fundit" e Gyllenhaal.[17][20]

2001–2004: Donnie Darko në skenën e Londrës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Donnie Darko, në të cilin Gyllenhaal luajti rolin e tij të dytë kryesor në film, nuk ishte një sukses në arkë në daljen e tij fillestare në vitin 2001, por përfundimisht u bë një preferuar i kultit.[21] Me regji të Richard Kelly, filmi zhvillohet në vitin 1988 dhe luan Gyllenhaal si një adoleshent i trazuar që përjeton vizionet e një lepuri 1.8 metra të gjatë të quajtur Frank, i cili i thotë se botës po i vjen fundi. Performanca e Gyllenhaal u prit mirë nga kritikët; Gary Mairs i Culture Vulture shkroi se ai "e menaxhon mashtrimin e vështirë për t'u dukur normalisht dhe thellësisht i shqetësuar, shpesh brenda së njëjtës skenë."[22][23]

Roli tjetër i Gyllenhaal ishte si Pilot Kelston në 2002 Highway së bashku me Jared Leto. Performanca e tij u përshkrua nga një kritik si "i marrë, klishe dhe direkt në video".[24] Gyllenhaal pati më shumë sukses duke luajtur përballë Jennifer AnistonThe Good Girl, e cila u shfaq premierë në Festivalin e Filmit Sundance më 2002; ai gjithashtu luajti në Lovely and Amazing me Catherine Keener.[25] Në të dy filmat ai luan një personazh të paqëndrueshëm që fillon një lidhje të pamatur me një grua të moshuar. Gyllenhaal më vonë i përshkroi këto si role "adoleshente në tranzicion".[26] Gyllenhaal më vonë luajti në komedinë romantike të Touchstone Pictures 'Bubble Boy, e cila u bazua lirshëm në historinë e David Vetter. Filmi portretizon aventurat e personazhit të titullit teksa ai ndjek dashurinë e jetës së tij përpara se ajo të martohet me njeriun e gabuar.[27] Filmi u pasqyrua nga kritikët,[28] me një që e quajti atë "budallaqe dhe pa asnjë tipar shpengues".[29]

Pas Bubble Boy, Gyllenhaal luajti përballë Dustin Hoffman, Susan Sarandon dhe Ellen PompeoMoonlight Mile (2002), si një djalë i ri duke u përballur me vdekjen e të fejuarës së tij dhe pikëllimin e prindërve të saj. Historia, e cila mori komente të përziera,[30] bazohet lirshëm në përvojat personale të shkrimtarit-regjisorit Brad Silberling pas vrasjes së të dashurës së tij, Rebecca Schaeffer.[31] Në debutimin e tij teatror, Gyllenhaal luajti në skenën e Londrës në rilindjen e Kenneth LonerganThis Is Our YouthGarrick Theatre më 2002.[32] Shfaqja u shfaq për tetë javë në West End të Londrës; Gyllenhaal mori vlerësime të favorshme dhe një Evening Standard Theatre Award në kategorinë e të sapoardhurve të shquar.[33][34]

Gyllenhaal pothuajse u luajt si Spider-Man për Spider-Man 2 të vitit 2004, për shkak të shqetësimeve të regjisorit Sam Raimi për shëndetin e yllit origjinal të Spider-Man, Tobey Maguire.[35] Maguire u shërua, megjithatë, dhe vazhdimi u xhirua pa Gyllenhaal.[36] Aktorët më vonë luajtën së bashku në Brothers (2009) dhe ngjajnë mjaftueshëm me njëri-tjetrin saqë Gyllenhaal është ankuar me shaka për shoferët e taksisë që shpesh e quanin atë "Spider-Man".[37] Në vitin 2003, ai gjithashtu bëri audicionin për rolin e Batmanfilmin superhero Batman Begins dhe iu afrua duke iu ofruar pjesa, por ajo iu dha Christian Bale.[38][39] Gyllenhaal më pas u shfaq në filmin fantastiko-shkencor The Day After Tomorrow më 2004, duke luajtur së bashku Dennis Quaid si babai i tij.[3][40]

2005–2011: Brokeback Mountain dhe rolet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gyllenhaal duke marrë pjesë në premierën e ProofFestivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto më 2005

Në vitin 2005, Gyllenhaal mori pjesë në dramën Proof, me bashkë-ylltarët Gwyneth Paltrow dhe Anthony Hopkins, ku ai luajti një student të diplomuar në matematikë, i cili përpiqet të bindë personazhin e Paltrow të botojë një provë revolucionare për një problem që shqetëson komunitetin e matematikanëve. Filmi mori një përgjigje përgjithësisht pozitive. Ai gjithashtu luajti në JarheadSam Mendes, ku Gyllenhaal luajti një marinar amerikan gjatë Luftës së Parë të Gjirit. Filmi mori një përgjigje të favorshme; Stephen Hunter i The Washington Post vlerëson performancën e Gyllenhaal, duke shkruar, "Ai na bën të shohim inteligjencën e personazhit të tij", duke shtuar "ai nuk duket xheloz për vëmendjen e kamerës kur ajo shkon tek të tjerët".[41]

Brokeback Mountain (2005), Gyllenhaal dhe Heath Ledger luajnë të rinjtë që takohen si barinj delesh dhe nisin një marrëdhënie seksuale që fillon në verën e vitit 1963 dhe zgjat për 20 vjet.[42] Filmi u referua shpesh në media me frazën stenografi "filmi cowboy homoseksual",[43] edhe pse kishte mendime të ndryshme për orientimin seksual të personazheve. Filmi fitoi vlerësime të shumta, duke përfshirë çmimin "Luani i Artë" në Festivalin e Filmit në Venecia.[44] Filmi fitoi tre Academy Awards, dhe i dha Gyllenhaal një nominim për Aktorin më të Mirë Dytësor, por ai humbi nga George Clooney për Syriana.[45] Filmi gjithashtu fitoi katër Golden Globes, dhe katër British Academy Film Awards (BAFTA), në të cilat Gyllenhaal fitoi për Aktorin më të Mirë Dytësor.[46] Ai dhe Ledger fituan një MTV Movie Award për Puthjen më të Mirë në vitin 2006. Menjëherë pas Academy Awards të vitit 2006, Gyllenhaal u ftua t'i bashkohej Akademisë në njohje të karrierës së tij të aktrimit.[47]

Gyllenhaal shprehu ndjenja të përziera për përvojën e regjisorit të Ang LeeBrokeback Mountain, por në përgjithësi kishte më shumë lëvdata sesa kritika për stilin e tij regjisorial. Ndërsa ishte kritik për mënyrën se si Lee prirej të shkëputej nga aktorët e tij pasi filluan xhirimet, Gyllenhaal vlerësoi drejtimin e tij inkurajues të aktorëve dhe qasjen e ndjeshme ndaj materialit.[48][49] Gyllenhaal vlerësoi gjithashtu Lee për "përulësinë dhe respektin e tij për të gjithë rreth tij".[50] Kur u pyet për skenat e puthjes së tij me Ledger në Brokeback Mountain, Gyllenhaal tha: "Si aktor, mendoj se duhet të përqafojmë momentet kur ndihemi më të pakëndshme".[51] Kur u pyet për skenat më intime me Ledger, Gyllenhaal i krahasoi ato. për "të bërë një skenë seksi me një grua që nuk më tërheq veçanërisht".[42] Pas publikimit të Brokeback Mountain, qarkulluan thashetheme në lidhje me orientimin seksual të aktorit. Kur u pyet për thashetheme të tilla gjatë një interviste, Gyllenhaal tha:

Ti e di që është lajkatare kur ka një thashetheme që thotë se jam biseksual. Do të thotë që mund të luaj më shumë lloje rolesh. Unë jam i hapur për çfarëdo që njerëzit duan të më quajnë. Nuk më kanë tërhequr kurrë meshkujt seksualisht, por nuk mendoj se do të kisha frikë nëse do të ndodhte.[52]

Gyllenhaal tregoi filmin e shkurtër të animuar të vitit 2005 The Man Who Walked Between the Towers,[53] bazuar në librin e Mordicai Gerstein me të njëjtin emër rreth marifetit të famshëm të Philippe Petit.[54] Në janar 2007, si mikpritës i Saturday Night Live, ai veshi një fustan mbrëmje me shkëlqim dhe këndoi "And I Am Telling You I'm Not Going" nga muzika Dreamgirls për monologun e tij të hapjes,[55] duke ia kushtuar këngën "bazës unike të fansave... fansat e Brokeback".[56] Më vonë, Gyllenhaal luajti në thrillerin misterioz të David Fincher Zodiac (2007), bazuar në vrasësin e Zodiakut. Ai luajti Robert Graysmith, një karikaturist politik i San Francisco Chronicle.[57] Në përgatitje për rolin e tij, Gyllenhaal u takua me Graysmith, dhe e regjistroi atë për të studiuar sjelljet e tij.[58] Filmi mori një përgjigje pozitive; Duke shkruar për The Sydney Morning Herald, Paul Byrnes mendoi se ishte "goditëse, provokuese dhe bezdisëse" dhe e quajti Gyllenhaal "të frikshëm".[59] Më pas ai luajti përballë Meryl Streep, Alan Arkin dhe Reese WitherspoonRendition të vitit 2007, një thriller politik i drejtuar nga Gavin Hood për politikën e SHBA-së për interpretim të jashtëzakonshëm.[60] Edhe pse mori një përgjigje të përzier, David Edelstein i revistës së New York e quajti Gyllenhaal "bindës ... ai është një aktor i rezervuar. Por ai e ndërton atë kufizim në personazh".[61] Dy vjet më vonë, ai luajti bashkë me Tobey Maguire dhe Natalie PortmanBrothersJim Sheridan, një rixhirim i vitit 2009 i filmit danez të Susanne Bier me të njëjtin emër.[62] Ai u prit me komente të përziera dhe kthime të moderuara në arkë, por Anthony Quinn i The Independent mendoi se Gyllenhaal dhe Maguire dhanë "shfaqje të ndershme".[63] Gyllenhaal ka pohuar gjithashtu se performanca e Maguire në film ndikoi në aktrimin e tij gjatë gjithë karrierës së tij.[64]

Një vit më pas, Gyllenhaal luajti rolin kryesor në Prince of Persia: The Sands of Time, një përshtatje e videolojës me të njëjtin emër, prodhuar nga Jerry Bruckheimer dhe lëshuar nga Disney. Ai luajti përballë Anne Hathaway në komedinë romantike Love & Other Drugs, e lëshuar më 24 nëntor 2010, e cila i dha atij një nominim për Golden Globe Award.[65] Philip French i The Guardian mirëpriti zgjedhjen e Gyllenhaal-it për një rol komik, në kontrast me rolet e tij të mëparshme në film, por mendoi se filmi "pengohet keq".[66] Për projektin e tij të vetëm më 2011, ai portretizoi Colter Stevens, një kapiten i Aviacionit të Ushtrisë Amerikane, në thrillerin e udhëtimit në kohë të vitit 2011 Source Code. Pavarësisht se vuri në dukje komplotin jorealist të filmit, Peter Howell i Toronto Star vlerësoi performancat kryesore të kastit.[67]

2012–2018: Mirënjohje kritike dhe debutim në Broadway[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gyllenhaal luajti së bashku me Michael Peña në thrillerin e veprimit të David Ayer, End of Watch, rreth dy policë të rrugës në Los Anxhelos. Filmi, për të cilin Gyllenhaal ishte gjithashtu një producent ekzekutiv, u publikua në shtator 2012 dhe mori vlerësime pozitive, me Roger Ebert që e konsideroi atë "një nga filmat më të mirë policor në vitet e fundit, një shkrirje virtuoze e shfaqjeve dhe shpesh aksioneve befasuese" dhe Andrew O'Hehir i Salon duke deklaruar se filmi ishte "të paktën filmi më i mirë polic që nga We Own the NightJames Gray, dhe ka shumë të ngjarë që nga Training DayAntoine Fuqua (e cila, jo rastësisht, u shkrua nga Ayer)".[68][69] Për t'u përgatitur për rolin, Gyllenhaal mori trajnime taktike dhe mori pjesë në udhëtimin aktual të policisë së bashku me bashkë-yll Peña për të ndihmuar në krijimin e gjuhës së personazheve.[70]

Gyllenhaal në Festivalin e 62-të Ndërkombëtar të Filmit në Berlin, ku shërbeu si anëtar jurie

Ai shërbeu si anëtar jurie për Festivalin e 62-të Ndërkombëtar të Filmit në Berlin që u mbajt në shkurt 2012.[71] Gjithashtu në vitin 2012, Gyllenhaal bëri debutimin e tij Off-Broadway në shfaqjen e Nick Payne If There Is I Haven't Found It Yet në Teatrin Laura Pels të Roundabout Theatre Company.[72] Në vitin 2013, Gyllenhaal u shfaq në dy filma të drejtuar nga Denis Villeneuve, të cilin Gyllenhaal e përshkruan si "një vëlla më të madh".[73] I pari, thriller Prisoners, luajti Gyllenhaal si një detektiv i quajtur Loki në kërkim të rrëmbyesit të dy vajzave të reja. Kritiku i Rolling Stone Peter Travers vlerësoi performancën "e jashtëzakonshme" të Gyllenhaal në film.[74] Në bashkëpunimin e tyre të dytë, Gyllenhaal portretizoi rolin e dyfishtë të një mësuesi historie dhe doppelgänger të tij në thrillerin Enemy.[75] Vitin e ardhshëm, ai prodhoi dhe luajti në thrillerin e krimit Nightcrawler, duke fituar Golden Globe Award dhe Screen Actors Guild Award për performancën e tij.[76] Ben Sachs i Chicago Reader e quajti performancën e Gyllenhaalit "tërheqës të vëmendjes" dhe tha se ai "krijon një prani të paharrueshme në ekran".[77]

Gyllenhaal debutoi në BroadwayConstellations e Payne në Teatrin Samuel J. Friedman përballë Ruth Wilson, gjithashtu në debutimin e saj në Broadway.[78] Prodhimi u hap në janar 2015 dhe u mbyll në mars të po atij viti.[79] Në të njëjtin vit, ai luajti në komedinë Accidental Love, e cila u filmua në Karolinën e Jugut me Jessica Biel, si dhe dramën sportive të Antoine Fuqua, Southpaw.[80][81] Duke shkruar për The Independent, Geoffrey Macnab e quajti portretizimin e tij të një boksieri në Southpaw "të besueshëm" dhe komplimentoi "vulnerabilitetin e tij emocional", pavarësisht nga një komplot joorigjinal.[82] Më pas ai portretizoi alpinistin amerikan Scott FischerEverestBaltasar Kormákur, bazuar në fatkeqësinë e malit Everest të vitit 1996;[83] filmi ishte një sukses komercial, duke fituar 203 milionë dollarë në mbarë botën.[84] Më në fund, ai u shfaq në komedinë-dramë të Jean-Marc Vallée, Demolition, duke luajtur rolin e një bankieri investimesh Davis Mitchell, i cili rindërton jetën e tij pasi humbi gruan e tij.[85] Bilge Ebiri i The Village Voice vlerësoi performancën e tij, duke shkruar: "Ai ngulmon kureshtjen djaloshare të Davis, pasigurinë e qetë dhe me sy të hapur të dikujt që zbuloi botën për herë të parë."[86] Ai gjithashtu shërbeu si anëtar jurie për konkursin kryesor të Festivalit të Filmit në Kanë 2015.[87][88]

Në vitin 2016, ai luajti në thrillerin neo-noirTom Fordit, Nocturnal Animals, bazuar në romanin e vitit 1993 Tony and Susan nga Austin Wright.[89] Filmi mori vlerësime pozitive;[90] Sandra Hall i The Sydney Morning Herald vlerësoi portretizimin e shkëlqyer të Gyllenhaal-it të dy roleve të tij, ndërsa Justin Chang i Los Angeles Times shkroi se performanca e tij përmbante "hije të pasura emocionale" dhe intensitet të përshkallëzuar që bëhet dërrmues.[91][92] Në tetor 2016, ai u shfaq në katër shfaqje koncertesh përfitimi të muzikalit Stephen Sondheim dhe James Lapine Sunday in the Park with GeorgeNew York City Center si personazhi titullar.[93] Alexis Soloski i The Guardian i dha performancës një rishikim të përsosur me pesë yje dhe përshëndeti këndimin e shkëlqyer të Gyllenhaal.[94] Duke filluar në shkurt 2017, Gyllenhaal ripërsëriti rolin në Teatrin Hudson të rihapur në Broadway.[95] Ben Brantley i The New York Times vlerësoi "prezencën e tij të zjarrtë teatrale, në të cilën sytë e tij janë qendra e tij e gravitetit."[95] Ai ishte planifikuar të shfaqej në Burn ThisLanford Wilson në Broadway nën drejtimin e Michael Mayer më 2017.[96] Sidoqoftë, një prodhim i ri i Burn This u zhvillua në 2019 me shfaqjen e Adam Driver, me prodhimin e Gyllenhaal që thuhet se ishte braktisur.[97]

Në vitin 2017, Gyllenhaal luajti si astronautin David Jordan në filmin horror fantastiko-shkencor Life;[89] Eric Henderson i Slant Magazine deklaroi se Gyllenhaal ishte "i vdekur pas syve nga skena e tij e parë".[98] Ai gjithashtu pati një rol dytësor në filmin aksion-aventurë Okja dhe luajti në dramën Stronger, bazuar në në të mbijetuarin e [[Bombë në Maratonën e Bostonit|bombardimeve në Maratonën e Bostonit, Jeff Bauman.[89] Në rishikimin e tij për këtë të fundit, Geoffrey Macnab i The Independent komplimentoi shkathtësinë e Gyllenhaal dhe portretizimin "të jashtëzakonshëm" të Bauman.[99] Një vit më pas, ai luajti në dramën Wildlife përballë Carey Mulligan, në të cilën ai luan një baba që braktis përkohësisht familjen e tij për të marrë një punë të rrezikshme. Ai bazohet në romanin e vitit 1990 me të njëjtin emër nga Richard Ford. Ella Kemp, duke shkruar për revistë Sight & Sound vlerësoi kiminë e aktorëve kryesorë e cila "shkëlqen me një dinamizëm të lehtë".[100] Ai gjithashtu pati një rol në dramën perëndimore The Sisters Brothers (2018).[89]

2019–tani: Filma aksion dhe thriller[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gyllenhaal u ribashkua me regjisorin Nightcrawler Dan Gilroy në filmin thriller Velvet Buzzsaw, në të cilin ai luan kritikun e artit Mort Vandewalt.[101] Filmi u shfaq premierë në Festivalin e Filmit Sundance 2019 dhe u shpërnda nga Netflix. Peter Debrudge i Variety mendoi se Gyllenhaal "po shijonte një tjetër nga ato shfaqje vizatimore në kamp".[102] Në të njëjtin vit, Gyllenhaal luajti zuzarin e librit komik Mysterio / Quentin Beck në filmin superhero Spider-Man: Far From Home, një vazhdim i Spider-Man: Homecoming, i vendosur në Marvel Cinematic Universe.[103] Ishte një nga filmat me fitimet më të larta të vitit.[104] Ai u shfaq së bashku me Tom SturridgeSea Wall/A Life, një faturë e dyfishtë monologësh nga Nick Payne dhe Simon Stephens, në Teatrin Hudson në Broadway më 2019.[105] Ai fitoi një nominim për Tony Award për Aktorin më të Mirë në një Shfaqje për performancën e tij.[106] Gyllenhaal gjithashtu huazoi zërin e tij për animacionin Spirit Untamed (2021).[107] Në të njëjtin vit, ai luajti detektivin Joe Baylor në thrillerin e krimit The Guilty, një rixhirim i filmit danez me të njëjtin emër.[108]

Në vitin 2022, ai luajti si një kriminel në filmin thriller të Michael Bay Ambulance; filmi mori komente të përziera nga kritikët.[109] Gyllenhaal gjithashtu dubloi një fermer në animacionin e Disney Strange World.[107][110] Ai do të luajë në filmin e Guy Ritchie The Covenant dhe në filmin aksion të Doug Liman Road House.[111][112]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jake Gyllenhaal në Brokeback Mountain (2005)
Viti Titulli Kredituar si Roli Shënime Ref.
Aktor Producent
1991 City Slickers Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Daniel Robbins [113][114]
1993 A Dangerous Woman Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Edward [115]
Josh and S.A.M. Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Leon Coleman [116]
1998 Homegrown Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Jake / Blue Kahan [117][118]
1999 October Sky Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Homer Hickam [117][119]
2001 Donnie Darko Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Donnie Darko [120][121]
Bubble Boy Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Jimmy Livingston [122][123][124][125]
Lovely and Amazing Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Jordan [124][126][127]
2002 The Good Girl Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Thomas "Holden" Worther [128][129]
Highway Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Pilot Kelson [123]
Moonlight Mile Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Joe Nast [130][131]
2004 The Day After Tomorrow Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Sam Hall [132][133]
Jiminy Glick in Lalawood Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Himself Cameo [134]
2005 The Man Who Walked Between the Towers Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Narrator Voice; Documentary [135]
Brokeback Mountain Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Jack Twist [136][137]
Proof Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Harold "Hal" Dobbs [138][139]
Jarhead Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Anthony "Swoff" Swofford [140][141]
2007 Zodiac Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Robert Graysmith [142][143]
Rendition Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Douglas Freeman [144][145][146]
2009 Brothers Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Tommy Cahill [147][148]
2010 Prince of Persia: The Sands of Time Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Dastan [149][150]
Love & Other Drugs Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Jamie Randall [151][152]
2011 Source Code Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Colter Stevens [153][154]
2012 End of Watch Po Executive Brian Taylor [155][156]
2013 Prisoners Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Detective Loki [157][158]
Enemy Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Adam Bell / Anthony Clair [159]
2014 Nightcrawler Po Po Louis "Lou" Bloom [160][161]
2015 Accidental Love Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Howard Birdwell [162]
Southpaw Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Billy Hope [163]
Everest Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Scott Fischer [164][165]
Demolition Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Davis Mitchell [166][167]
2016 Nocturnal Animals Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Edward Sheffield / Tony Hastings [168][169]
2017 Life Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Dr. David Jordan [170]
Okja Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Dr. Johnny Wilcox [171]
Stronger Po Po Jeff Bauman [172]
2018 Wildlife Po Po Jerry Brinson [173]
The Sisters Brothers Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

John Morris [174]
2019 Velvet Buzzsaw Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Morf Vandewalt [175]
Spider-Man: Far From Home Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Quentin Beck / Mysterio [176]
2021 Spirit Untamed Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

James "Jim" Prescott Voice [177]
The Guilty Po Po Joe Baylor [178]
2022 Ambulance Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Danny Sharp [179]
Strange World Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Searcher Clade Voice [180]
2023 Guy Ritchie's The Covenant Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Sergeant John Kinley [181]
TBA Road House Films that have not yet been released. Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Elwood Dalton Duke u xhiruar [182]
Key
Films that have not yet been released Tregon prodhime që nuk janë publikuar ende

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Sveriges Ridderskap och Adels kalender 2010 (në suedisht). Stockholm: Riddarshuset. 2009. fq. 302. ISBN 978-91-633-5156-3. ISSN 0347-9633.
 2. ^ Rookwood, Dan (11 janar 2018). "Jake Gyllenhaal On The Toughest Role Of His Career: 'Sometimes I Took It Too Far'". GQ Australia (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2018. Marrë më 22 prill 2018.
 3. ^ a b c d Schruers, Fred (30 tetor 2005). "Jake's progress". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 30 korrik 2017.
 4. ^ Stated on Finding Your Roots with Henry Louis Gates, Jr., PBS, April 22, 2012. Retrieved July 29, 2017.
 5. ^ "The Gyllenhaal Family Tree Project: Obituary of Anders Leonard Gyllenhaal" (në anglisht). Gyllenhaal.org. 9 korrik 2000. Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2011. Marrë më 6 shtator 2010.
 6. ^ Josephs, Susan (10 nëntor 2005). "'Bee' Spells Family D-y-s-f-u-n-c-t-i-o-n-a-l". Jewish Journal (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2018. Marrë më 22 prill 2018.
 7. ^ Christie, Janet (22 qershor 2014). "Maggie Gyllenhaal: Acting for self-discovery". The Scotsman (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2018. Marrë më 22 prill 2018.
 8. ^ Applebaum, Stephen (22 qershor 2017). "Jake Gyllenhaal: Going big – with a giant pig". The Jewish Chronicle (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2018. Marrë më 22 prill 2018.
 9. ^ Gilbert, Gerard (2 korrik 2014). "Maggie Gyllenhaal on her new role in BBC2 spy drama The Honourable Woman". The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2018. Marrë më 24 prill 2018.
 10. ^ Pfefferman, Naomi (23 korrik 2014). "Maggie Gyllenhaal stars in SundanceTV's "The Honorable Woman"". Jewish Journal (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2018. Marrë më 24 prill 2018.
 11. ^ Adams, Tim (24 prill 2016). "Jake Gyllenhaal: 'Pushing myself is part of my life'". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2018. Marrë më 22 prill 2018.
 12. ^ "Jews in the News:Sarah Michelle Gellar, Julianne Margulies and Jake Gyllenhaal". jewishtampa.com (në anglisht). Tampa Jewish Community Center & Federation. 3 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 30 korrik 2017.
 13. ^ "Jake Gyllenhaal Interview – Prince of Persia". ugo.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2015. Marrë më 18 korrik 2015.
 14. ^ "Gyllenhaal's Homeless Shelter Bar-Mitzvah" (në anglisht). Contact Music. 6 nëntor 2005. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2009. Marrë më 30 korrik 2017.
 15. ^ Lipworth, Elaine (1 janar 2011). "Jake Gyllenhaal: My family values". The Guardian (në anglisht). UK. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 30 korrik 2017.
 16. ^ a b Horn, Steven (2004), "Interview with Jake Gyllenhaal" Arkivuar janar 11, 2012, tek Wayback Machine, ign.com, page 1. Retrieved February 29, 2020.
 17. ^ a b Wills, Dominic (2006), "Jake Gyllenhaal biography" Arkivuar shkurt 12, 2009, tek Wayback Machine, Tiscali.com, page 4. Retrieved September 16, 2006.
 18. ^ Nepales, Ruben V. (14 dhjetor 2016). "Jake Gyllenhaal shares views on sensitivity and masculinity". Philippine Daily Inquirer (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 30 korrik 2017.
 19. ^ "Columbia Spectator 25 March 2005 — Columbia Spectator". spectatorarchive.library.columbia.edu (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2022. Marrë më 14 nëntor 2021.
 20. ^ Halverson, Mark (1998). "A breakout performance by Jake Gyllenhaal!". Rotten Tomatoes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2008. Marrë më 21 shtator 2006.
 21. ^ Snider, Mike (2 shkurt 2005). "'Darko' takes a long, strange trip". USA Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2011. Marrë më 30 korrik 2017.
 22. ^ Kois, Dan (23 korrik 2004). "Everything you were afraid to ask about "Donnie Darko"". Salon.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2011. Marrë më 30 korrik 2017.,Salon.com
 23. ^ Mairs, Gary. "Donnie Darko review". CultureVulture.net (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2006. Marrë më 21 shtator 2006.
 24. ^ Wills, Dominic (2006), "Jake Gyllenhaal biography" Arkivuar shkurt 13, 2009, tek Wayback Machine, Tiscali.com, page 7. Retrieved September 16, 2006.
 25. ^ Hubbell, Anne (16 janar 2002). "Director, writer talk about 'The Good Girl'" (në anglisht). CNN Entertainment. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 30 korrik 2017.
 26. ^ Michael, David (21 tetor 2002). "BBC Films" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2006. Marrë më 19 shtator 2006.
 27. ^ Gonzalez, Ed (2001). "Slant Magazine review". Slant Magazine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2006. Marrë më 19 shtator 2006.
 28. ^ "Bubble Boy (2001)", Rotten Tomatoes (në anglisht), 24 gusht 2001, arkivuar nga origjinali më 30 prill 2019, marrë më 7 prill 2021
 29. ^ Clinton, Paul (24 gusht 2001). "CNN.com - 'Bubble Boy' bursting with dumb humor - August 24, 2001". CNN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2020. Marrë më 7 prill 2021.
 30. ^ "RottenTomatoes.com compilation of critical reviews". Rotten Tomatoes (në anglisht). 4 tetor 2002. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2017. Marrë më 29 korrik 2017.
 31. ^ Ojumu, Akin (16 shkurt 2003). "Brad Silberling: The family that grieves together..." The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2021. Marrë më 7 prill 2021.
 32. ^ Billington, Michael (18 mars 2002). "This Is Our Youth review". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2020. Marrë më 30 korrik 2017.
 33. ^ "This is Our Youth in London". This Is Theatre (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2021. Marrë më 7 prill 2021.
 34. ^ "Albemarle" (në anglisht). Albemarle-London. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2006. Marrë më 8 tetor 2009.
 35. ^ Otto, Jeff (23 korrik 2003). "An Interview with Tobey Maguire". IGN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2019. Marrë më 29 shkurt 2020.
 36. ^ Morales, Wilson (qershor 2004). "Spiderman 2: An Interview with Sam Raimi". Blackfilm.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2017. Marrë më 30 korrik 2017.
 37. ^ Lawrence, Will (7 janar 2010). "Jake Gyllenhaal interview". Daily Telegraph (në anglisht). London. Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2017. Marrë më 30 korrik 2017.
 38. ^ Silverman, Stephen M. (3 shtator 2003). "Jake Gyllenhaal: The New Batman?". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 30 korrik 2017.
 39. ^ Otto, Jeff (27 shkurt 2004). "David S. Goyer Talks Batman, Iron Man, Comics and More". IGN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 korrik 2017. Marrë më 30 korrik 2017.
 40. ^ Mottram, James (12 maj 2004). "BBC Film" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2017. Marrë më 30 korrik 2017.
 41. ^ Hunter, Stephen (4 nëntor 2005). "'Jarhead': A Platoon Full of Sand And Grit". The Washington Post (në anglisht). ISSN 0190-8286. Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2019. Marrë më 18 maj 2020.
 42. ^ a b Hiscock, John (12 dhjetor 2005). "The one Jake: why Gyllenhaal spells success". The Telegraph (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2006. Marrë më 6 nëntor 2006.
 43. ^ Cheshire, Godfrey (4 janar 2006). "Somewhere over the rainbow". The Independent Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2016. Marrë më 30 korrik 2017.
 44. ^ "Ang Lee wins Golden Lion at Venice Film Festival". The New York Times (në anglisht). 11 shtator 2005. ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2020. Marrë më 18 maj 2020.
 45. ^ "The 78th Academy Awards | 2006" (në anglisht). Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit. Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2015. Marrë më 18 maj 2020.
 46. ^ "Film in 2006 | BAFTA Awards" (në anglisht). British Academy of Film and Television Arts. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 18 maj 2020.
 47. ^ Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit (6 korrik 2006). "Academy Invites 120 to Membership" (in en). Press release. http://www.oscars.org/press/pressreleases/2006/06.07.01a.html. Retrieved 7 shtator 2008. 
 48. ^ Wenn (20 dhjetor 2005). "Jake Gyllenhaal Suffered with Unfriendly Ang Lee". Hollywood.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2012. Marrë më 30 korrik 2017.
 49. ^ Cavagna, Carla (December 2005), "Interview: Jake Gyllenhaal" Arkivuar gusht 30, 2006, tek Wayback Machine, aboutfilm.com. Retrieved September 19, 2006.
 50. ^ "'Brokeback' Director Grabs Top Award". CBS News (në anglisht). 26 janar 2005. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 30 korrik 2017.
 51. ^ Denizet-Lewis, Benoit. "Jake". Style.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2007. Marrë më 19 shtator 2006.
 52. ^ "All the latest interviews, reviews and awards for Brokeback Mountain" (në anglisht). GLAAD. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2006. Marrë më 19 shtator 2006.
 53. ^ Cochrane, Brian (3 shtator 2008). "'Man on Wire' adds related short". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2020. Marrë më 7 prill 2021.
 54. ^ Andrew Carnegie Medal Winner, 2007. Author/Illustrator Mo Willems and Weston Woods Studios. Arkivuar 23 tetor 2008 tek Wayback Machine Association for Library Service to Children. Retrieved September 19, 2006.
 55. ^ "YouTube Extras: Jake as Effie, and a Musical "Scrubs"". Edge (në anglisht). 17 janar 2007. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2017. Marrë më 27 janar 2007.
 56. ^ "Saturday Night Live Opening Monologue" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2007.
 57. ^ Mottram, James (11 dhjetor 2005). "Jake's Progress". Sunday Herald (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 janar 2006. Marrë më 19 shtator 2006.
 58. ^ "Zodiac Production Notes" (PDF) (në anglisht). Paramount Pictures Press Kit. 2007. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 27 shtator 2007. Marrë më 24 shtator 2008.
 59. ^ Byrnes, Paul (18 maj 2007). "Zodiac". The Sydney Morning Herald (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2020. Marrë më 18 maj 2020.
 60. ^ Mcnary, Dave, Fleming, Michael (September 26, 2006), "New Line renders cast" Arkivuar mars 1, 2020, tek Wayback Machine, Variety.com. Retrieved February 29, 2020.
 61. ^ Edelstein, David (12 tetor 2007). "Rendition - Gone Baby Gone - Terror's Advocate -- New York Magazine Movie Review". New York (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2019. Marrë më 18 maj 2020.
 62. ^ Siegel, Tatiana (2 tetor 2007). "Natalie Portman to star in 'Brothers'". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2007. Marrë më 29 shkurt 2020.
 63. ^ Quinn, Anthony (22 janar 2010). "Brothers (15)". The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2017. Marrë më 20 maj 2020.
 64. ^ Northrup, Ryan (18 shkurt 2022). "How Tobey Maguire Influenced Jake Gyllenhaal while Filming Brothers". Screen Rant (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2022. Marrë më 19 shkurt 2022.
 65. ^ "Jake Gyllenhaal" (në anglisht). Hollywood Foreign Press Association. Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2019. Marrë më 20 maj 2020.
 66. ^ French, Philip (2 janar 2011). "Love & Other Drugs – review". The Observer (në anglisht). ISSN 0029-7712. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2019. Marrë më 20 maj 2020.
 67. ^ Howell, Peter (31 mars 2011). "Source Code: Groundhog doomsday". thestar.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2020. Marrë më 20 maj 2020.
 68. ^ "End of Watch review". RogerEbert.com (në anglisht). 19 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 30 korrik 2017.
 69. ^ "Pick of the Week: An All-Time Cop Movie Classic". Salon (në anglisht). 20 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 30 korrik 2017.
 70. ^ "Jake Gyllenhaal on building character with language off Broadway and in End of Watch". HitFix (në anglisht). 30 nëntor 2012. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 30 korrik 2017.
 71. ^ "Berlinale 2012: International Jury" (në anglisht). Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Berlin. 19 dhjetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2012. Marrë më 21 dhjetor 2011.
 72. ^ Lemon, Brendan. "If There Is I Haven't Found It Yet". Financial Times (në anglisht). Laura Pels Theatre, New York. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2016. Marrë më 25 shtator 2012.
 73. ^ Perez, Rodrigo (6 shtator 2013). "Jake Gyllenhaal & Denis Villeneuve Push Each Other Into Haunting, Bold New Territory For 'Enemy'". IndieWire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2017. Marrë më 11 dhjetor 2017.
 74. ^ Travers, Peter (19 shtator 2013). "'Prisoners' Review". Rolling Stone (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2017. Marrë më 11 dhjetor 2017.
 75. ^ Armitage, Hugh (20 mars 2012). "Jake Gyllenhaal for dual 'An Enemy' roles". Digital Spy (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 29 korrik 2017.
 76. ^ Buckley, Cara; (Carpbetblogger) (16 dhjetor 2014). "On the Scent of Jake Gyllenhaal". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2017. Marrë më 30 korrik 2017.
 77. ^ Sachs, Ben (29 tetor 2014). "In Nightcrawler, if it bleeds, it leads". Chicago Reader (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2017. Marrë më 20 maj 2020.
 78. ^ Beaumont-Thomas, Ben (13 qershor 2014). "Jake Gyllenhaal to make Broadway debut in Constellations". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 29 korrik 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 79. ^ Brantley, Ben (13 janar 2015). "'Constellations,' With Jake Gyllenhaal and Ruth Wilson, Opens on Broadway". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 21 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 80. ^ Hambrick, Greg (3 mars 2008). "SC Statehouse to Double as Capitol Hill; Gyllenhaal and Biel to Star". Charleston City Paper (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 30 korrik 2017.
 81. ^ Zeitchik, Steven (24 korrik 2015). "For Southpaw director Antoine Fuqua, a different kind of bout". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 30 korrik 2017.
 82. ^ Macnab, Geoffrey (23 korrik 2015). "Southpaw is predictably absurd and unoriginal - review". The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2017. Marrë më 20 maj 2020.
 83. ^ Pulver, Andrew (2 shtator 2015). "Everest: how Jake Gyllenhaal got to grips with the world's highest mountain". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 30 korrik 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 84. ^ "Everest". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2020. Marrë më 20 maj 2020.
 85. ^ Holden, Stephen (7 prill 2016). "Review: In Demolition, It's Hammer Time for Jake Gyllenhaal". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 30 korrik 2017.
 86. ^ Ebiri, Bilge (7 prill 2016). "In 'Demolition,' a Finance Bro Finally Gets Hands-On and Feels Something". The Village Voice (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2017. Marrë më 20 maj 2020.
 87. ^ "The Jury of the 68th Cannes Film Festival" (në anglisht). Cannes Film Festival. 21 prill 2015. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2016. Marrë më 30 korrik 2017.
 88. ^ Gilman, Greg (21 prill 2015). "Jake Gyllenhaal, Sienna Miller and Guillermo del Toro Join Cannes Film Festival Jury". TheWrap (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2017. Marrë më 30 korrik 2017.
 89. ^ a b c d McNary, Dave (26 maj 2016). "Jake Gyllenhaal's Nocturnal Animals Lands Awards Season Release Date". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 30 korrik 2017.
 90. ^ Sharf, Zack (15 shtator 2016). "Nocturnal Animals Trailer: Tom Ford Directs Jake Gyllenhaal & Amy Adams". IndieWire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2019. Marrë më 21 tetor 2020.
 91. ^ Hall, Sandra (6 nëntor 2016). "Nocturnal Animals review: Story within a story becomes unsettling mind puzzle". The Sydney Morning Herald (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2017. Marrë më 14 qershor 2021.
 92. ^ Chang, Justin (17 nëntor 2016). "Review: Tom Ford's skillful meta-thriller 'Nocturnal Animals' revisits a broken marriage". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2019. Marrë më 20 maj 2020.
 93. ^ Paulson, Michael (14 korrik 2016). "Sunday in the Park with George, with Jake Gyllenhaal, Adds 2 Performances". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 30 korrik 2017.
 94. ^ Soloski, Alexis (27 tetor 2016). "Sunday in the Park With George review – Gyllenhaal sings Sondheim superbly". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2020. Marrë më 21 tetor 2020.
 95. ^ a b Brantley, Ben (23 shkurt 2017). "Review: 'Sunday in the Park With George,' a Living Painting to Make You See". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 21 tetor 2020.
 96. ^ Paulson, Michael (22 tetor 2016). "Jake Gyllenhaal on His Return to Broadway: Not So Fast". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 maj 2019. Marrë më 21 tetor 2020.
 97. ^ Cox, Gordon (14 dhjetor 2017). "Adam Driver to Star in 'Burn This' on Broadway". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2018. Marrë më 6 gusht 2018.
 98. ^ Henderson, Eric (27 mars 2017). "Review: Life". Slant Magazine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2020. Marrë më 20 maj 2020.
 99. ^ Macnab, Geoffrey (7 dhjetor 2017). "Film reviews: Stronger, Human Flow, The Dinner, Brigsby Bear, Menashe". The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2018. Marrë më 20 maj 2020.
 100. ^ Kemp, Ella (26 shtator 2018). "Wildlife first look: Paul Dano's film is a picture of suburban sorrow" (në anglisht). British Film Institute. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2020. Marrë më 20 maj 2020.
 101. ^ Fleming, Mike Jr. (20 qershor 2017). "Hot Package: 'Nightcrawler's Dan Gilroy, Jake Gyllenhaal, Rene Russo Reteam". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2017. Marrë më 12 mars 2018.
 102. ^ Debruge, Peter (28 janar 2019). "Film Review: 'Velvet Buzzsaw'". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2019. Marrë më 20 maj 2020.
 103. ^ Kroll, Justin (21 maj 2018). "Jake Gyllenhaal Eyed for Villain Role in 'Spider-Man: Homecoming' Sequel". Variety. Arkivuar nga origjinali më 22 maj 2018. Marrë më 21 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 104. ^ Sandwell, Ian (4 dhjetor 2019). "Biggest movies of 2019 – highest-grossing movies of the year". Digital Spy (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2020. Marrë më 8 prill 2021.
 105. ^ Stasio, Marilyn (8 gusht 2019). "'Sea Wall/A Life' Review: Jake Gyllenhaal Stars on Broadway". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2019. Marrë më 21 tetor 2020.
 106. ^ "Sea Wall / A Life" (në anglisht). American Theatre Wing dhe The Broadway League. Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2020. Marrë më 17 tetor 2020.
 107. ^ a b Jorgeson, Samantha (6 qershor 2022). "Strange World Teaser: Jake Gyllenhaal Voices Disney Film" (në anglisht). IndieWire. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2022. Marrë më 7 qershor 2022.
 108. ^ Rechtshaffen, Michael (10 shtator 2021). "Jake Gyllenhaal in 'The Guilty': Film Review | TIFF 2021". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2021. Marrë më 13 shtator 2021.
 109. ^ Rubin, Rebecca (6 prill 2022). "Sonic the Hedgehog 2 to Lead Box Office Over Ambulance and Morbius". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2022. Marrë më 7 qershor 2022.
 110. ^ Kelley, Aidan (2022-09-26). "'Strange World': Release Date, Cast, Trailer, and Everything We Know So Far". Collider (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-11-07.
 111. ^ Wiseman, Andreas (29 tetor 2021). "STX Launches Sales On Guy Ritchie Action Thriller 'The Interpreter' With Jake Gyllenhaal As Stranded Soldier – AFM Hot Package". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2022. Marrë më 11 shkurt 2022.
 112. ^ Mishra, Shrishty (23 gusht 2022). "Jake Gyllenhaal-Led 'Road House' Remake Confirms Start of Production With Behind-The-Scene Image". Collider. Marrë më 24 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 113. ^ "City Slcikers (1991)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 114. ^ "City Slickers (1991)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 115. ^ "A Dangerous Woman (1993)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 116. ^ "Josh and S.A.M. (1993)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 117. ^ a b "Homegrown (1998)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 118. ^ "Homegrown (1998)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 119. ^ "October Sky (1999)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 120. ^ "Donnie Darko (2001)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 121. ^ "Donnie Darko (2001)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 122. ^ "Jake Gyllenhaal: Biography". People. fq. 1. Marrë më 6 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 123. ^ a b "Jake Gyllenhaal – Rotten Tomatoes". Rotten Tomatoes. Flixster. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 124. ^ a b "Bubble Boy (2001)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 125. ^ "Bubble Boy (2001)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 126. ^ "Lovely & Amazing – Box Office Data, DVD Sales, Movie News, Cast Information – The Numbers". The Numbers. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 127. ^ "Lovely & Amazing (2001)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 128. ^ "The Good Girl (2002)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 129. ^ "The Good Girl (2002)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 130. ^ "Moonlight Mile (2002)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 131. ^ "Moonlight Mile (2002)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 132. ^ "The Day After Tomorrow (2004)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 133. ^ "The Day After Tomorrow (2004)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 134. ^ "Jiminy Glick in La La Wood (2004)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 135. ^ "The Man Who Walked Between the Towers (2005)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 136. ^ "Brokeback Mountain (2005)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 137. ^ "Brokeback Mountain (2005)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 138. ^ "Proof (2005)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 139. ^ "Proof (2005)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 140. ^ "Jarhead (2005)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 141. ^ "Jarhead (2005)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 142. ^ "Zodiac (2007)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 143. ^ "Zodiac (2007)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 144. ^ "Rendition (2007)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 145. ^ "Rendition – Box Office Data, DVD Sales, Movie News, Cast Information – The Numbers". The Numbers. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 146. ^ "Rendition (2007)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 147. ^ "Brothers (2009)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 148. ^ "Brothers (2009)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 149. ^ "Prince of Persia: The Sands of Time (2010)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 150. ^ "Prince of Persia: The Sands of Time (2010)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 151. ^ "Love & Other Drugs (2010)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 152. ^ "Love & Other Drugs (2010)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 153. ^ "Source Code (2011)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 154. ^ "Source Code (2011)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 155. ^ "End of Watch (2012)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 156. ^ "End of Watch (2012)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 157. ^ "Prisoners (2013)". AllMovie. Rovi Corporation. Marrë më 6 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 158. ^ "Prisoners (2013)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 6 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 159. ^ "Enemy". Rotten Tomatoes. Marrë më 6 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 160. ^ Guidry, Ken (prill 26, 2013). "Jake Gyllenhaal To Star In Dan Gilroy's Directorial Debut 'Nightcrawler'". The Playlist. Arkivuar nga origjinali më tetor 29, 2013. Marrë më shkurt 6, 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 161. ^ "Nightcrawler (2014)". Box Office Mojo. Flixster. Marrë më 24 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 162. ^ Labrecque, Jeff (6 shkurt 2015). "The David O. Russell Film You Were Never Supposed to See". Entertainment Weekly. Marrë më 10 shkurt 2015. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 163. ^ Busch, Anita (6 mars 2014). "Antoine Fuqua To Direct 'Southpaw' Movie Starring Jake Gyllenhaal". Deadline Hollywood. Marrë më 21 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 164. ^ "Universal in Talks for 'Everest' With Josh Brolin and Jake Gyllenhaal". The Hollywood Reporter. 17 korrik 2013. Marrë më 17 janar 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 165. ^ Fleming, Mike Jr. (12 nëntor 2013). "Working Title's 'Everest' Is Real: Cross Creek And Walden Media To Co-Finance Pic". Deadline Hollywood. Marrë më 6 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 166. ^ "Demolition (2016)". The Numbers. Marrë më 20 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 167. ^ McClintock, Pamela; Kit, Borys (18 tetor 2014). "'Wild' Director Sets Next Film at Fox Searchlight". The Hollywood Reporter. Marrë më 16 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 168. ^ Kit, Borys (25 mars 2015). "Jake Gyllenhaal, Amy Adams Circling Tom Ford's 'Nocturnal Animals'". The Hollywood Reporter. Marrë më 12 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 169. ^ "Nocturnal Animals". Box Office Mojo. Marrë më 28 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 170. ^ "Life (2017)". Box Office Mojo. Marrë më 28 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 171. ^ Trumbore, Dave (5 nëntor 2015). "'Okja': Bong Joon-ho's Monster Movie Adds Jake Gyllenhaal, Paul Dano, and Bill Nighy". Collider. Marrë më 5 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 172. ^ Kroll, Justin (29 korrik 2015). "Jake Gyllenhaal Circles Boston Marathon Bombing Pic 'Stronger' (EXCLUSIVE)". Variety. Marrë më 14 prill 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 173. ^ Romano, Nick (23 shtator 2016). "Jake Gyllenhaal and Carey Mulligan join Paul Dano's Wildlife". Entertainment Weekly. Marrë më 1 nëntor 2016. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 174. ^ Kroll, Justin (10 shkurt 2017). "Jake Gyllenhaal Joins Joaquin Phoenix in 'The Sisters Brothers' (EXCLUSIVE)". Variety. Marrë më 15 qershor 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 175. ^ Fleming, Mike Jr. (20 qershor 2017). "Hot Package: 'Nightcrawler's Dan Gilroy, Jake Gyllenhaal, Rene Russo Reteam". Deadline Hollywood. Marrë më 12 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 176. ^ Couch, Aaron (qershor 23, 2018). "Tom Holland Reveals Next 'Spider-Man' Movie Is Called 'Far From Home'". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më qershor 24, 2018. Marrë më qershor 24, 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 177. ^ Fernández, Alexia (12 mars 2021). "Spirit Untamed First Look! Hear Taylor Swift's Re-Recorded 'Wildest Dreams'". People. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 178. ^ Fleming, Mike Jr. (23 shtator 2020). "Netflix Lands Jake Gyllenhaal-Antoine Fuqua Package 'The Guilty' In $30 Million WW Deal". Deadline Hollywood. Marrë më 12 nëntor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 179. ^ McNary, Dave (11 nëntor 2020). "Michael Bay to Direct Thriller 'Ambulance' With Jake Gyllenhaal in Talks to Star". Variety. Marrë më 21 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 180. ^ Welk, Brian (6 qershor 2022). "Jake Gyllenhaal Explores an Alien Planet in 'Strange World' Teaser From Disney Animation (Video)". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 181. ^ Kroll, Justin (8 tetor 2021). "Jake Gyllenhaal Eyeing Guy Ritchie's Next Project at Miramax". Deadline Hollywood. Marrë më 8 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 182. ^ Mishra, Shrishty (23 gusht 2022). "Jake Gyllenhaal-Led 'Road House' Remake Confirms Start of Production With Behind-The-Scene Image". Collider. Marrë më 24 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]