Sam Raimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sam Raimi
photo: David Shankbone

Sam Raimi lindi më 23 tetor 1959Franklin, Michigan, ShBA si Samuel Marshall Raimi. Është një regjisor i filmave dhe serialeve amerikan.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai vjen nga një familje çifute me origjinë polake. Emri i familjes ishte "Reingewertz", por pasi gjysi i tij shkoi në ShBA e ndërroi në Raimi. Ai studioi te Michigan State University dhe ka një Abschluss në literaturën angleze. Ai e ka një vëlla më të vjetër (Ivan) dhe një më të ri (Ted Raimi), ku ai shpesh punon bashkë me të në filmat e vetë, poshtua edhe një motër më të vjetër. Vëllau më i vjetri i tij Sander vdiq te një aksident pishine në Izrael 1968 në moshën 15 vjeçare. Raimi është që 1993 me Gillian Greene i martuar, e cila është qika e Lorne Greene. Ata dy kanë tre femijë.

Veprat më të njohurat të tij janë filmseritë The Evil Dead dhe Spider-Man. Ai punon spesh bashkë me shokun e tij Bruce Campbell.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si regjisor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]