Regjisori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Regjisor)
Jump to navigation Jump to search

Regjisori (prej fran.: régisseur, régir udhëheqje), është personi që drejton aktorët dhe pjestarët e tjerë të filmit, shfaqjeve teatrale ose shfaqjeve të tjera artistike.

Regjisorët më të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Lista e regjisorëve.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]