James Cameron

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
James Cameron
JamesCameronHWOFOct2012.jpg
Cameron në tetor 2012
Informacione personale
Vendlindja Kapuskasing, Ontario, Canada
Bashkëshort(ja) haron Williams (1978–1984)
Gale Anne Hurd (1985–1989)
Kathryn Bigelow (1989–1991)
Linda Hamilton (1997–1999)
Suzy Amis (2000–present)
Kombësia kanadeze

James Francis Cameron ka lindur më 16 gusht 1954Kapuskasing, Ontario, Kanada. Është një Regjisor, Producent filmi dhe Autor filmi. Aktualisht 2 filmat e fundit te ketij qendrojne ne vendin e pare dhe te dyte ne listen e filmave me fitim prures ne historine kinemase. Ne total punet e tij regjisor kane sjelle rreth 5.18 miliard dollare fitime nga gjithe bota. Paralelisht me punen si kineast James eshte dhe ideator dhe shpikes teknologjive te reja kinematografike.

Filmografi (regjisor)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmime & Nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oscar

  • 1997: Regjisori më i miri; Titanic - Prerja më i miri; Titanic - Filmi më i miri; Titanic

Golden Globe

  • 1997: Nominim - Film libra më i miri; Titanic
  • 1997: Regjia më e mira në kategorien "Motion Picture"; Titanic
  • 1997: Filmi më e mira në kategorien "Drama"; Titanic

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]