James Cameron

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
James Cameron
JamesCameronHWOFOct2012.jpg
Cameron në tetor 2012
Emri: James Francis Cameron
Ditëlindja: 16 gusht 1954
Vendlindja: Kapuskasing, Ontario, Canada
Bashkëshort(ja): haron Williams (1978–1984)
Gale Anne Hurd (1985–1989)
Kathryn Bigelow (1989–1991)
Linda Hamilton (1997–1999)
Suzy Amis (2000–present)
Kombësia: kanadeze

James Francis Cameron ka lindur më 16 gusht 1954Kapuskasing, Ontario, Kanada. Është një Regjisor, Producent filmi dhe Autor filmi. Aktualisht 2 filmat e fundit te ketij qendrojne ne vendin e pare dhe te dyte ne listen e filmave me fitim prures ne historine kinemase. Ne total punet e tij regjisor kane sjelle rreth 5.18 miliard dollare fitime nga gjithe bota. Paralelisht me punen si kineast James eshte dhe ideator dhe shpikes teknologjive te reja kinematografike.

Filmografi (regjisor)[redakto | redakto tekstin burimor]

Çmime & Nominime[redakto | redakto tekstin burimor]

Oscar

  • 1997: Regjisori më i miri; Titanic - Prerja më i miri; Titanic - Filmi më i miri; Titanic

Golden Globe

  • 1997: Nominim - Film libra më i miri; Titanic
  • 1997: Regjia më e mira në kategorien "Motion Picture"; Titanic
  • 1997: Filmi më e mira në kategorien "Drama"; Titanic

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: James Cameron