Ontario

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ontario (kthjellim).


Ontario
—  provincë  —
Motoja Stampa:La Ut incepit fidelis sic permanet
stema_figuraFlag of Ontario.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Kryeqëndra Toronto
Gjuha zyrtare anglisht, (frëngjisht njohur zyrtarisht nga gjykatat dhe ligjet)
Guvernatori Elizabeth Dowdeswell
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43°39′12″V 79°22′59″P / 43.65323°V 79.38318°P / 43.65323; -79.38318 (Ontario)Koordinatat: 43°39′12″V 79°22′59″P / 43.65323°V 79.38318°P / 43.65323; -79.38318 (Ontario)
Sipërfaqja 1.076.395 km2
Popullsia 12.986.857 banorë 2009[1]
Dendësia 12,07 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 1 korrik 1867
Zona Kohore UTC-6, UTC-5
Kodi Postar K, L, M, N, P (prefiksi)
www.ontario.ca/

Ontario është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 1.076.395 km² dhe popullsi 12.986.857 banorë[2] dhe është themeluar më 1 korrik 1867. Toronto është kryeqëndra e provincës. Ontario është provinca më e madhe për nga numri i banorëve në Kanada. Në aspektin politiko-ekonomik provinca paraqet Kanadanë Qendrore ndërsa në aspektin gjeografik karakterizohet si provincë e Kanadasë Lindore, bashkë me Kebekun dhe provincat Atlantike.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates". Statistics Canada. Marrë më 26 mars 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Ontario – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]