Ujëvarat e Niagarës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ujëvara e Niagarës
P1012051.jpg

Ujëvarat e Niagarës shtrihen në 43º 4’ 54.7’’ të gje. gj. v , dhe 79º 4’ 19.5’’ të gja. gj. p.. dhe paraqesin një masiv të ujëvarave të cilat gjinden ne lumin e Niagarës, në pjesën lindore të Amerikës Veriore, në kufirin në mes SHBA-ve dhe Kanadasë. Ujëvarat e Niagarës përbëhen nga tri ujëvara të ndara, edhe pse nuk janë mjaft të larta, ato janë mjaft të gjëra. Me më tepër se 168.000 m kub ujë në minutë, këto ujëvara janë një ndër më të dalluarat dhe më të njohurat në botë.

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Niagara Falls

Koordinatat: 43°04′41″N 79°04′33″W / 43.07806°N 79.07583°W / 43.07806; -79.07583 Coordinates: Parameter: "region=" should be "region:"
Coordinates: Parameter: "type=" should be "type:"
Stampa:Link FA