Ujëvarat e Niagarës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ujëvara e Niagarës
P1012051.jpg

Ujëvarat e Niagarës shtrihen në 43º 4’ 54.7’’ të gje. gj. v , dhe 79º 4’ 19.5’’ të gja. gj. p.. dhe paraqesin një masiv të ujëvarave të cilat gjinden ne lumin e Niagarës, në pjesën lindore të Amerikës Veriore, në kufirin në mes SHBA-ve dhe Kanadasë. Ujëvarat e Niagarës përbëhen nga tri ujëvara të ndara, edhe pse nuk janë mjaft të larta, ato janë mjaft të gjëra. Me më tepër se 168.000 m kub ujë në minutë, këto ujëvara janë një ndër më të dalluarat dhe më të njohurat në botë.

Historiku dhe Krijimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ujëvarat e Niagaras janë ujëvarat më të famshme në botë , që gjendet në Amerikën Veriore.Ujëvara vizitohet nga 6Milionë njerëz.Njeriu i parë që e përshkroi këtë ishte Evropian dhe tha se ujërat binin nga një lartësi me rreth 200metra , kurse një tjeter në shek.XVIII tha se ujërat binin nga një lartësi me rreth 250metra , kurse lartësia e kësaj Ujëvare është më pak se 70 metra.Një gjë që e bën karakteristike Ujëvarën është se ka shumë vëllim ujë me rreth 168.000 km3 ujë.Niagara është një nga lumenjtë më të shkurtër në Amerikë me vetëm 60 km , dikur ky lum kishte ujë sa shumë lumenjë të Evropës si: Sena , Rajna , Rena etj. , të marrë së bashku.Vëllimi i madhë i ujit ka grryer gurët në pragun e rënies dhe me kalimin e kohës , Ujëvara është zhvendosur për 10 km kundër rrjedhjes së ujit.Gropa e madhe nën të është krijuar su rezultat të forcës së rënies së ujërave.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Koordinatat: 43°04′41″V 79°04′33″P / 43.07806°V 79.07583°P / 43.07806; -79.07583

  1. ^ https://www.youtube.com/watch?v=ooqHl6JxB34&index=30&list=PLF107391E39BE1A32