Provincat dhe territoret e Kanadasë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Një hartë e klikueshme e Kanadasë që tregon dhjetë provincat, tre territoret dhe kryeqytetet e tyre.
Victoria Whitehorse Edmonton Yellowknife Regina Winnipeg Iqaluit Toronto Ottawa Quebec Fredericton Charlottetown Halifax St. John's Northwest Territories Saskatchewan Newfoundland and Labrador New Brunswick Victoria Yukon British Columbia Whitehorse Alberta Edmonton Regina Yellowknife Nunavut Winnipeg Manitoba Ontario Iqaluit Ottawa Quebec Toronto Quebec City Fredericton Charlottetown Nova Scotia Halifax Prince Edward Island St. John'sA clickable map of Canada exhibiting its ten provinces and three territories, and their capitals.
Rreth kësaj figure

Provincat dhe territoret[redakto | redakto tekstin burimor]

Provincat dhe territoret e Kanadasë

Flamuri Provinca Kryqeqëndra Hyrja në
Konfederata kanadeze
Zona kohore standarte
(UTC)
shkurtimi
Flag of British Columbia.svg Kolumbia Britanike Victoria 1871 -8 (Pacifico),
-7 (Montagne)
BC
Flag of Alberta.svg Alberta[1] Edmonton 1905 -7 (Montagne) AB
Flag of Saskatchewan.svg Saskatchewan[1] Regina 1905 -7 (Montagne),
-6 (Centrale)
SK
Flag of Manitoba.svg Manitoba[1] Winnipeg 1870 -6 (Centrale) MB
Flag of Ontario.svg Ontario Toronto 1867 -6 (Centrale),
-5 (Est)
ON
Flag of Quebec.svg Kebek Kebek 1867 -5 (Est)
-4 (Îles de la Madeleine)
QC
Flag of New Brunswick.svg New Brunswick Fredericton 1867 -4 (Atlantico) NB
Flag of Nova Scotia.svg Skocia e Re Halifax 1867 NS
Flag of Prince Edward Island.svg Ishulli i Princit Eduard Charlottetown 1873 PE
Flag of Newfoundland and Labrador.svg Newfoundland dhe Labradori St. John's 1949 -4 (Atlantico),
-3.5 (Terranova)
NL
Flamuri Territori Kryqeqëndra Hyrja në
Konfederata kanadeze
Zona kohore standarte
(UTC)
shkurtimi
Flag of Yukon.svg Yukon[1] Whitehorse 1898 -8 (Pacifico) YK
Flag of the Northwest Territories.svg Territoret Veri-Perëndimore Yellowknife 1870 -7 (Montagna) NT
Flag of Nunavut.svg Nunavut[1] Iqaluit 1999 -7 (Montagne), -6 (Centrale), -5 (Est) NU

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ a b c d e Manitoba, Yukon, Alberta, Saskatchewan e Nunavut hanno avuto origine come parte dei Territori del Nord-Ovest.